Öz Erciş Seyahat: Namaz için mola veremeyiz

Aynı bileti başkalarına da sattığı söylenen, sürekli rötar yaparak yolcularını mağdur ettiği öne sürülen Öz Erciş Seyahat, Abdullah Gündüz isimli Müslüman yolcunun namaz kılmak için üç dakikalık mola talebini reddetti. Seyahat firması, gerekçe olarak da “laik-demokratik” haklardan dem vurdu.

Genel 06.11.2022, 16:49
Öz Erciş Seyahat: Namaz için mola veremeyiz

Öz Erciş Seyahat, Abdullah Gündüz isimli Müslüman yolcunun namaz kılmak için üç dakikalık mola talebini reddetti. Seyahat firması, gerekçe olarak da “laik-demokratik” haklardan dem vurdu.

Abdullah Gündüz isimli Müslüman Anadolu insanı, Twitter hesabından, "65 DH 854 plakalı “Öz Erçiş Seyahat” isimli seyahat firması öğle ve akşam namazları için 3 dakika mola talep etmeme rağmen inatla mola veremeyeceğini, namazı sonra kılabileceğimi ve bu ricamı tüm yolcuların hakkına girmek olduğunu iddia ederek talebimi reddetmiştir” diyerek yaşadığını duyurdu.

Öz Erciş Seyahat’ten açıklama

Aynı bileti başkalarına da sattığı söylenen, sürekli rötar yaparak yolcularını mağdur ettiği öne sürülen Öz Erciş Seyahat firması adına açıklama yapan Avukat Tuncay Keserci de, “Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergâhlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

Anayasanın 23.maddesi ‘yerleşme ve seyahat hürriyeti’ni ve 24.maddesi ‘din ve vicdan hürriyeti’ni güvence altına almıştır.

Buradan hareketle müvekkil şirketin sadece bir veya birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği noktaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değildir.” açıklamasında bulundu.

Laiklik budur ve muhafaza edildiği müddetçe bu tür manzaralarla daha çok karşılaşılacaktır. Her Müslüman, Öz Erciş Seyahat’ten uzak durmalı, eşine-dostunu bu firmadan uzak tutmalı. Boş otobüsle, direkt molasız falanca yerden, filanca yere gitsinler, gidebildikleri kadar!

Müslüman Anadolu’dan tepkiler!

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü