“Reina katliamı” sonrası tutuklanan Doğu Türkistanlının beraatına Yargıtay’dan onay

​​​​​​​Ortaköy'deki 'Reina'da 2017'nin yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü katliamın ardından DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla Kayseri'de gözaltına alınarak tutuklanan Doğu Türkistan uyruklu Kulaxı Yımaıer'in (51) aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasını Yargıtay bozdu.

Genel 25.01.2023, 20:10
“Reina katliamı” sonrası tutuklanan Doğu Türkistanlının beraatına Yargıtay’dan onay

Ortaköy'deki 'Reina'da 2017'nin yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü katliamın ardından DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla Kayseri'de gözaltına alınarak tutuklanan Doğu Türkistan uyruklu Kulaxı Yımaıer'in (51) aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasını Yargıtay bozdu.

Karar sonrası yeniden yargılanan Yımaıer için verilen beraat kararı ise Yargıtay tarafından onandı.

“Reina saldırganı” olarak bilinen Abdulkadir Masharipov'un Türkiye'de görüştüğü kişiler arasında bulunduğu ve DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla Kayseri'de gözaltına alınan Doğu Türkistanlı Kulaxı Yımaıer tutuklandı. Yımaıer'in avukatının kararı temyiz etmesinin ardından Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, sanığın telefonunda eksik inceleme yapıldığını belirtip, katliamı düzenleyen Masharipov'un da görüştüğü 'Tulpar' kod adlı kişi ile görüşüp görüşmediğinin tespit edilmesini isteyerek kararı bozduktan sonra dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Kararının ardından yeniden Kayseri'de hakim karşısına çıkan Yıamıer, ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Davanın 22 Eylül 2020'de görülen duruşmasında, tutuksuz sanık Kulaxı Yımaıer ile avukatı Sıracettin Eren hazır bulundu. Tercüman eşliğinde ifade veren Yımaıer, önceki ifadelerini tekrarlayıp, "Tercüman hatası ile ifade verdim. Ben suçsuzum. DEAŞ ile hiçbir alakam yok" dedi.

Sanık avukatı Eren ise "Müvekkilim başından beri örgütle hiçbir alakası olmadığını söylüyor. Kendisinin masum olduğu delillerle de sabittir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü