Sağlık Bakanlığı, 1,5 milyon doz kuduz aşısını ne yapacak?

Kuduzdan can kaybı sonrası Sağlık Bakanlığı, yeni aşı alımı için harekete geçti. Devlet Malzeme Ofisi, 1.5 milyon kuduz aşısı alacak. Kuduz şüpheli temas vakalarında ısırılan her kişi 4 defa kuduz aşısı olmak zorunda. Bir kişinin 4 defa kuduz aşısı olması gerekiyorsa, kaç kişinin ısırılacağı düşünülüyor?

Genel 08.12.2022, 11:04
Sağlık Bakanlığı, 1,5 milyon doz kuduz aşısını ne yapacak?

Kuduzdan can kaybı sonrası Sağlık Bakanlığı, yeni aşı alımı için harekete geçti. Devlet Malzeme Ofisi, 1.5 milyon kuduz aşısı alacak.

Bitlis'te 10 yaşındaki Mustafa Erçetin'in hayatını kaybetmesi ve alınan bazı karantina kararları kuduz hastalığını yeniden gündeme getirdi.

Sağlık Bakanlığı da yeni kuduz aşı alımı için harekate geçti. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün ihtiyacı için 1 milyon 500 bin doz kuduz aşısı almak için ihale açtı.

Peki bu ne demek oluyor?

Kuduz şüpheli temas vakalarında ısırılan her kişi 4 defa kuduz aşısı olmak zorunda. Bir kişinin 4 defa kuduz aşısı olması gerekiyorsa, kaç kişinin ısırılacağı düşünülüyor? Bu sorunun kuduz aşısı değil de başka türlü yöntemlerle önüne geçilmek zaruri değil mi?

2019 yılında da yaklaşık 10 milyon başıboş köpek olduğundan bahsediliyordu.

Pandemi döneminde vaka sayıları düşmüştü çünkü insanlar sokağa çıkamamıştı değil mi? Başıboş köpeklerin bu süreçte daha fazla ürediği düşünülüyor. Başıboş köpeklerin sayısı tam olarak bilinmese de böyle bir sorun söz konusu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü