Zebihullah Mücahid: Müslümanların tam ihtiyacı olan şey İslâmî bir devlet modeli!

Afganistan sözcüsü Zebihullah Mücahid ile bir mülâkat yaptık. Mülakatımızın sonunda Mücahid ile dünya düzeni üzerine kısa bir sohbette bulunurken kendisine Baran dergisinin muhtelif sayıları ile Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun Başyücelik Devleti eserinin İngilizce ve Arapça baskılarını verdik. Mücahid, “Müslümanların tam ihtiyacı olan şey İslâmî bir devlet modeli” ifadelerini kullandı.

Görüş 29.10.2022, 16:30 08.11.2022, 17:03
Zebihullah Mücahid: Müslümanların tam ihtiyacı olan şey İslâmî bir devlet modeli!

2021’in Ağustos ayında ABD’nin Afganistan’dan tamamen çekilmesiyle 20 yıllık mücadelenin meyvelerini alan Taliban, ülkede iktidarı tamamıyla ele geçirmişti. Taliban hakkında yapılan bir yığın dezenformasyona, “asla devlet yönetemeyeceklerine” dair iddialara rağmen Taliban bir senede Afganistan’da 20 yıllık işgalin izlerini silmek ve Afgan halkını refaha kavuşturmak adına çok önemli faaliyetlerde bulundu. Bu faaliyetler Batı ve Batıcıları dumura uğratmaya yetti.

İçeride önemli faaliyetler yürüten Afganistan İslâm Emirliği yönetimi, dışarıda da uluslararası tanınırlığını artırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Afganistan Kültür ve Enformasyon Bakan Vekili ve Afganistan İslâm Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid de bu çerçevede geçtiğimiz hafta geldiği Türkiye’de âlimler, kanaat önderleri, çeşitli sivil toplum ve basın-yayın kuruluşlarıyla temaslarını sürdürüyor. Birkaç gün sonra Afganistan’a dönecek olan Mücahid ile Rehber TV stüdyosunda kısa bir mülâkat yapmak ve sohbet etme imkânımız oldu.

Afganistan’da genel vaziyeti sorduğumuz Mücahid, “Çok büyük sorunlar yaşadık; ama hükümet olarak çok önemli faaliyetlerde bulunuyoruz ve ülke ekonomik darboğazdan yavaş yavaş kurtuluyor.” ifadelerini kullanırken halkın desteğiyle ülkede güvenlik sorununu çözdüklerini belirtti.

En önemli sorunlarının uluslararası arenada tanınma meselesi olduğunu belirten Mücahid, “Hakkımızda çok fazla dezenformasyon var. Ama biz geçiş sürecinde herkesi affettik, kimseye kötü muamelede bulunmadık.” ifadelerini kullandı.

İşgal sürecinde yapılan yolsuzluklarla mücadele konusundaki sorumuza ise Mücahid, “Bizden öncekiler halkın malını çalmak konusunda çok ileri gitmişti. Geldiğimizden beri mahkemeler bu sorunu çözmeye çalışıyor.” dedi. Mücahid, İslâm ülkelerindeki halklardan aldıkları destekten memnun olduklarını belirtti.

Mülakatımızın sonunda Mücahid ile dünya düzeni üzerine kısa bir sohbette bulunurken kendisine Baran dergisinin muhtelif sayıları ile Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun Başyücelik Devleti eserinin İngilizce ve Arapça baskılarını verdik. Mücahid, “Müslümanların tam ihtiyacı olan şey İslâmî bir devlet modeli” ifadelerini kullandı.

Röportajın tam metni Aylık Baran dergisinin Kasım 2022 sayısında yayınlanacaktır.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (2)
mehmet büyük 1 ay önce
harika, ibda fikriyatıyla alakalı bilgileri olması sevindirici, inşaAllah hayırlara vesile olur, bir katkı sağlanır.
buyuk1dogu 1 ay önce
Yeni sayıyı bekliyoruz o zaman
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü