Başörtülü akademisyeni darbeden sanığın yargılanmasına başlandı

Başörtülü akademisyen Neşe Nur Akkaya’ya Nişantaşı’nda bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada, "Burada sizin gibileri istemiyoruz." diyerek şişeyle vuran Kemalist Eray Çakın’ın yargılanmasına başlandı.

Hukuk 11.08.2021, 18:00
Başörtülü akademisyeni darbeden sanığın yargılanmasına başlandı

Başörtülü akademisyen Neşe Nur Akkaya’ya Nişantaşı’nda bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada, "Burada sizin gibileri istemiyoruz." diyerek şişeyle vuran Kemalist Eray Çakın’ın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Eray Çakın, SEGBİS sistemi ile hazır edildi.

Duruşmada müşteki Neşe Nur Akkaya’nın avukatları hazır bulundu.

Hakaret ettiler iddiası

Duruşmada savunması sorulan Çakın, olay günü parkta oturduğunu söyleyerek, “Aramızda 2 metre kadar bir mesafe vardı. Bir kedi, müştekinin yanına gitti. Kedi tırmalayınca onlar da kediyi ittirdiler. Ben de güzelce uyardım. Kedi ikinci kez yanlarına gidince Neşe Nur Akkaya, kediye tekme attı. Ben de 'Buradaki tüm parklarda kedi var başka bir parka gidebilirsiniz' dedim. Bunun üzerine, 'Sen sus karı kılıklı ergen' şeklinde cinsel yönelimime ilişkin hakarette bulundular.” dedi.

Sanık kendini absürt açıklamalarla savundu

Kendisinin müştekilere ‘bana hakaret edemezsiniz’ dediğini söyleyen sanık, “Bana hakaret ettiklerinde aklıma Gaziosmanpaşa geldi. O yüzden Gaziosmanpaşa'da bir parka gidin dedim. Elimde içinde çok az su bulunan bir pet şişe vardı, amacım şişeyi yere fırlatmaktı, ancak Neşe Nur kalkmaya yönelik hamle yapınca şişe yüzüne geldi, ben de elimden şişeyi bırakamayınca birkaç kez vurdum. Benim kastım yaralamak değildi, şişeyi yere atmak istemiştim, müşteki bana doğru yönelince şişe yüzüne geldi, ben bu durumun sonradan farkına vardım.” gibi absürt açıklamalarda bulundu.

Bunun üzerine hakim, sanığa “O nasıl şey? Yere atmak ayrı, şişeyi yüzüne vurmak ayrı şey.” dedi.

"Benim ailemde de başörtülü var!"

Çakın savunmasının devamında, “Benim ailemde de başörtülü kadınlar var. Ayrıca müşteki olaydan 3 gün sonra gidip darp raporu aldı. Zaten cinsel yönelimimden dolayı kadınlarla her zaman pozitif ilişkiler kuran biriyim. Kadınlara her zaman yardım etmek isteyen biriyim. Burada somut bir olay olmamasına rağmen 2 aydır tutukluyum. Sosyal medyada ve bir grup siyasiler karalama politikası yürütüldü. Beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Tutukluluk halinin devamına karar verildi

Tanıkların dinlenmesinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme, suçun vasıf ve mahiyeti, işleniş biçimi ve delillerin henüz toplanmamış olmasını dikkate alarak Çakın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma, dinlenilmeyen tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede; Eray Çakın'ın, Neşe Nur Akkaya ve arkadaşı Yasemin Farhat'a karşı zincirleme şekilde ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama' suçundan 1 yıl 3 aydan 3 yıl 9 aya kadar hapsi talep edildi.

Şüpheli Çakın'ın, ‘silahla kasten yaralama' suçundan da 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar da hapsi talep edildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü