Han, yaklaşık 100 paramiliter polis tarafından gözaltına alındığı dramatik bir haftanın ardından, Lahor’daki evinden The Guardian gazetesine röportaj verdi.

Eski Başbakan, “Gözaltına alınmamın arkasında şüphesiz ordu var. Pakistan şu anda Genelkurmay Başkanı tarafından yönetiliyor. Bize yönelik baskı Genelkurmay Başkanı tarafından yapılıyor” dedi.

Han, kendisi ve Pakistan Adalet Hareketi’nden (PTI) 7 kişinin gözaltına alınmasının ordunun aşırı baskısını gösterdiğini söyleyerek, şu ifadelerle devam etti;

Bakan Yerlikaya'dan düzensiz göçmenler hakkında açıklama! Bakan Yerlikaya'dan düzensiz göçmenler hakkında açıklama!

“Ordu kanunların üzerinde. Askeri İstihbarat Teşkilatı kanunların üzerinde. Eğer birileri kanunların üstündeyse, o zaman orman yasaları geçerlidir. İnsanları yakalayabilir, gözaltına alabilir, kaçırabilirsin. Yargıçları etkilemeye çalışırsın, medyayı baskı altına alırsın. Kurumların sorumluluğu yoktur. Bu demokratik değildir.”

Han ile Genelkurmay Başkanı General Asım Munir arasındaki ilişki, Han’ın Munir’i 2019’da başbakanken üst düzey bir askeri istihbarat görevinden görevden almasından bu yana gergin.

Münir ve diğer üst düzey askeri figürlerin ‘iktidara geri dönmemesini sağlayarak çıkar elde ettiklerini’ iddia eden Han, “Korktular. Seçimleri silip süpüreceğimizi biliyorlar, bu yüzden beni hapse atmak için bahane arıyorlar” dedi.