Bloomberg’in haberine göre; bir hükümet yetkilisi, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın Birleşik Krallık'ın yatırım ödeneğini gelecek hafta bütçesinde geçici bir tedbirle değiştirerek işletmelere 11 milyar sterlin (13,23 milyar dolar) değerinde üç yıllık vergi indirimi vermeyi planladığını aktardı.

Haberde, Hunt'ın muafiyeti üç yılla sınırlayacağı ve iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin bir sonraki seçimlerden önce bildirgesinde kalıcı bir değişikliğe gideceği belirtildi.

Rapora göre, bu ikame tam harcama rejimi kapsamında şirketler, yatırılan her 1 pound için vergi faturalarında 25 peni tasarruf etmeye devam edecek. Kurumlar vergisinin ana oranının %19'dan %25'e yükseltildiği artışın ise Nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hunt, GB News’e verdiği röportajda, "İmalat endüstrisi için bu sermaye ödenekleri işe yarıyor, bu yüzden kurumlar vergimizi, yani insanların ödediği toplam tutarı düşürmek istiyoruz. Şirketlerin sermaye harcamalarını vergi faturalarından mahsup etmelerine olanak tanıyacağız.” Dedi.