Rusya-Ukraya krizi devam ederken, BM oturumunda Washington ve müttefikleri Rusya'dan hesap soracaklarını açıkladı.

ABD ve İngiltere'den gelen son açıklamalar ise Rusya’yı kızdıran cinsten. İki ülke Rusya'yı ezecek yıkıcı ekonomik yaptırımlar uygulanacağını duyururken İngiltere 'Putin'in için artık saklanacak hiçbir yer kalmayacak' dedi.

Lavrov ile Blinken arasında yeni bir görüşme olabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, diplomatik temasların ortasında geçen hafta ABD ve NATO tarafından Rusya'ya sunulan güvenlik sorunlarına ilişkin bir önerinin Moskova'da ilgi uyandırmış olabileceğini söyledi. Öneride, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında bu hafta yeni bir görüşme olasılığı da yer alıyor.

ABD’li Senatör Bob Menendez siber saldırılar da dahil olmak üzere Rusya'nın Ukrayna'da halihazırda gerçekleştirdiği eylemlere bazı cezalar verilebileceğini, ancak Moskova'nın işgal etmesi durumunda 'Rusya'yı ezecek yıkıcı yaptırımlar' olacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, İngiltere'nin NATO'ya büyük bir silah, savaş gemisi ve jet konuşlandırması teklif etmeye hazırlandığını duyurdu. Johnson'ın aynı zamanda bu hafta Putin ile görüşmesi bekleniyor.

Liz Truss

İngiltere Dışişleri yeni yaptırımlar açıklayacak

Öte yandan Dışişleri Bakanı Liz Truss İngiltere'nin Rusya'nın ekonomik hedeflerini "çok daha geniş bir yelpazede" hedefleyen Yaptırım yasasını açıklayacağını duyurdu. Truss yaptığı açıklamada "Putin'in için saklanacak hiçbir yer olmayacak" dedi.