Bakan Çavuşoğlu Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile görüştü Bakan Çavuşoğlu Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile görüştü

İngiltere, 12 yıldır bir zırhlı aracı üretemiyor. Ajax ZMA isimli projede çalışan mühendisler, işitme kaybı yaşadı, bazıları da aşırı titreşimden kaynaklı uyuşma ve yaralanmadan şikayetçi. 

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, 12 yıldır bakanlık bünyesinde 5.5 milyar sterlinlik bütçe ile yürütülen Ajax ZMA projesinde yaşanan sorunları "Bazı utanç verici aksaklıklar ve gecikmeler" olarak ifade etmişti.

Wallace, yaşanan sorunların bir dizi düzenlemelerin ardından çözüldüğünü ve Ajax ZMA projesinin tekrar rayına oturtulacağına dair söz verdi.

İlk etapta 589 adet Ajax Zırhlı Muharebe Aracı’nın hizmete girmesi için planlanan tarih 2019 iken, İngiltere Ordusu halen aracın testlerinin bitmesini bekliyor.

Ajax ZMA, prototip üretimi ardından yapılan ilk testler sırasında aşırı gürültü ve titreşim sorunları yaşadı. Aracı test eden mühendisler, bazı işitme kaybı problemleri yaşadıklarını; diğer test görevlileri ise yoğun titreşimden kaynaklı uyuşma ve yaralanmalardan şikayetçi olduklarını ifade etmişti. 

Bu testlere katılan 300’den fazla kişinin sağlık kontrollerinden geçirilmesinin ardından, bazılarının yaşadığı işitme kaybının kalıcı olabileceği ifade edildi.

Bu tür problemlerin ardından Ajax Zırhlı Muharebe Aracı’nın testleri 2 kez durdurulmak zorunda kalırken; İngiltere Savunma Bakanlığı, proje için gerçekçi bir zaman çizelgesi veremeyeceklerini ifade etmişti. Bu açıklamaların ardından, projenin iptal edildiğine dair spekülasyonlar oluştu. 

Bu spekülasyonların ardından projede çalışan kişiler endişe duymaya başlarken; yaşanan gecikmenin, ülkenin savunmasını riske atabileceği haberleri yapıldı.