Hamas, Gazze sokaklarını ölümcül bir labirente dönüştürerek İsrail'in kent savaşını zorlaştırmaya çalışıyor. Hamas'ın elinde el bombalarıyla donatılmış insansız hava araçlarından, güçlü patlayıcılara sahip tanksavar mühimmatına kadar çeşitli silahlar var. Tüneller ise İsrail'in Hamas'ı tam anlamıyla abluka altına almasını zorlaştırıyor. HAMAS vurduğu hemen her aracı ve tankı kayda alarak adeta İsrail ordusu ile alay ediyor. İsrail Hava Kuvvetleri ve yüksek ateş gücü olmasa Kassam ile İsrail ordusunun Gazze’de ya da işgal altındaki diğer topraklarda mücadele edebilecek iman, azim, eğitim ve direnişten yoksun olduğu bir defa daha ortaya çıkmış oldu.

Nükleer füzyonda yeni dünya rekoru Nükleer füzyonda yeni dünya rekoru

Ekonomik Boyut

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı, sadece askeri değil, aynı zamanda ekonomik bir boyuta da sahiptir. Savaşın uzaması Yahudi ekonomisinin zorlu bir dönemle karşılaşmasına neden olmaktadır. Gazze’nin direnişi ve uluslararası destek savaşın ekonomik maliyetlerini artırarak İsrail’in er veya geç yenilgiye mahkum olduğunu göstermektedir.

Gazze Fiziki Kayıp Yaşıyor, Siyonistler mental

İsrail bir tür cennet vadediyordu yerleşimci denen hırsızlara ve dünya üzerindeki diğer Yahudi topluluklarına. Gazze ile bu sıcak çatışma sürecin uzaması Gazze ve Filistin halklarına fiziki zarar veriyor ama Siyonist kafanın mental olarak dibine ateş döküyor. Hepsinden önemlisi Gazze halkı fiziki zararı zarar olarak görmüyor ama onlar mental hasarı telafi edilemez buluyorlar.  İsrail, 7 Ekim’de şah damarı kesilen bir ayıdır. Can çekişiyor ve çok hasar veriyor ama şah damarındaki kaybı durduramazsa sadece postu pahalıya deldirme manevrası olarak kalacak bugün Gazze’de yaptıkları katliamlar.

Efsane yıkıldı

1973'teki savaşta İsrail’in ölü sayısı 370 ile sınırlı kalırken, bu son çatışmada ölü sayısı inanılmaz yüksek. Bu ölümler, İsrail için bir travma yaratıyor ve göç çağrıları artıyor. İsrail için büyük bir sarsıntı yaşanıyor. İsrail, derinliği olmayan bir işgal devletidir. Ancak bu son olaylar, İsrail'in bu işgali sürdürme yeteneğini sorgulatıyor. İsrail, bu travmayı atlatabilir mi, bilinmez, ancak bu olaylar İsrail için bir dönüm noktası olacak. İsrail'in bu çatışmadan sonra, yeni bir güvenlik stratejisi geliştirmesi beklenebilir ancak son nokta itibarıyla İsrail önümüzdeki süreçte Filistinliler ile barış görüşmelerine daha ciddi bir şekilde yaklaşacaktır, göreceğiz.

Sonuç

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı, zulüm, kan ve çaresizlikle dolu bir tabloyu ortaya koymaktadır. Hem askeri hem de ekonomik açıdan yenilgi kaçınılmaz hale gelmiştir. İsrail’in 6 Ekim’e dönme ihtimali yoktur. İsrail ölümü gördüğü için sıtmaya razı bir görüntüde katliama devam ediyor ancak savaş ne kadar uzarsa İsrail’in ömrü de o kadar kısalıyor.   

Mustafa Uzun, Yeni Söz