Sanayideki hasar maliyeti 170 milyar TL Sanayideki hasar maliyeti 170 milyar TL

Şubat'ta İstanbul'da kiraların yüzde 6,6 arttığı, ortalama metrekare kira fiyatının 124 TL olduğu şehir genelinde ortalama kiranın da 12 bin 394 TL'ye yükseldiği ifade edildi.

Endeksa'nın araştırmasına göre, şubatta kira değeri en fazla artan ilçeler Şile, Beşiktaş, Ataşehir ve Ümraniye olurken en az artış görülen ilçeler Avcılar, Beyoğlu ve Bahçelievler'de gerçekleşti.

Kiralanmayı bekleyen konut stoku en fazla artan ilçeler Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Beykoz; kiralık stoku en fazla düşüş gösteren ilçeler ise Eyüpsultan, Çatalca ve Esenler oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kiralar şubatta yüzde 6,6 arttı. Ortalama metrekare kira fiyatı 124 TL olurken, ortalama kira 12 bin 394 TL'ye yükseldi.

Araştırmaya göre, Şile'de şubatta kiralanmayı bekleyen konut stoku yüzde 10, konut kiraları yüzde 10,2 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 87 TL, ortalama kira ise 11 bin 594 TL oldu.

Avcılar, Beyoğlu ve Bahçelievler'de şubatta kira artışı İstanbul genelinin oldukça altında gerçekleşti. Kiraların yüzde 4, kiralık konut stokunun yüzde 5 artış gösterdiği, deprem bilimcilerin zemini ve konumu açısından riskli bulduğu Avcılar'da ortalama metrekare kira 80 TL, ortalama kira ise 9 bin 151 TL oldu ve şehrin genel seviyesinin altında kaldı.

Kiralanmayı bekleyen konut stokunun en fazla düşüş gösterdiği ilçelerden Çatalca'da şubatta kiralık konut stoku yüzde 20 düştü, kiralar yüzde 4,5 artış gösterdi.