TBMM’de kabul edildi: En düşük emekli maaşı 7500 tl oldu TBMM’de kabul edildi: En düşük emekli maaşı 7500 tl oldu

ABD'de Silvergate Capital, Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın batmasının ardından iflasın eşiğindeki Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası'ndan yardım talep etmişti. İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse’ye likide sağlayacağını açıkladı.

Financal Times tarafından yapılan bir habere göre, Silicon Valley Bank'ın iflasının ardından ismi sıkça başka bir iflas korkusu ile anılan Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası'na 'halka açık' bir destek çağrısında bulundu.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan varlık yönetim şirketi Opimas'ın kurucusu Octavio Marenzi, "İsviçre Merkez Bankası'nın müdahale etmesi ve bir cankurtaran halatı sağlaması kaçınılmaz görünüyor, İsviçre Ulusal Bankası ve İsviçre hükümeti, Credit Suisse'in başarısızlığının ve hatta mevduat sahiplerinin herhangi bir zararının İsviçre'nin bir finans merkezi olarak itibarını zedeleyeceğinin tamamen farkındadır." dedi.

Credit Suisse bugün borsada yüzde 30 değer kaybederken ABD'li devler Citigroup ve Wells Fargo da piyasa öncesi işlemlerde yüzde 5'lik düşüş yaşamıştı.

Suudi Ulusal Bankası'ndan yardım gelmeyecek

Reuters'in haberine göre ise , Credit Suisse'in en büyük yatırımcısı olan Suudi Ulusal Bankası, İsviçre bankasına daha fazla mali yardım sağlayamayacağını söyledi.

Suudi Ulusal Bankası (SNB) Başkanı Ammar Al Khudairy  Reuters'a verdiği bir demeçte "Bankaya daha fazla destek sağlayamayız çünkü eğer bunu gerçekleştirirsek bankadaki payımız 10'un üzerine çıkacak ve bu düzenlemeler sebebiyle yapabileceğimiz bir şey değil. Bu bir düzenleme sorunudur."