45 yaşındaki Mesrar, İtalya'nın kuzeyindeki Rovereto kentinde 2 yıl önce Demokratik Parti'den belediye meclisine seçildi.

Aynı tarihlerde belediyenin kentte Müslüman mezarlığı yapılmasına izin vermesi üzerine hem Belediye Başkanı hem de Mesrar aşırı sağcıların hedefi haline geldi.

2012'den bu yana tehditler alan ve polis korumasıyla yaşayan Aicha Mesrar, baskılara dayanamayarak görevinden istifa etti.

Mesrar, çocuklarının hayatından endişe ettiğini belirterek İtalya'dan ayrılmayı planladığını söyledi.

İtalyan basınına konuşan Aicha Mesrar, 'Bana ve Belediye Başkanı'na iki yıldır hakaretler ve tehditler yağıyor. Üstelik çocuklarımı da tehdit ettiler. Bu yüzden annelik içgüdülerimle kamusal görevimden ayrılmaya ve çocuklarımı buradan uzaklaştırmaya karar verdim' dedi.

Aicha Mesrar şunları söyledi: 'İlk başlarda birkaç mektup aldım ama bunları önemsemedim. Fakat sonra mektuplar gittikçe arttı ve daha sert ve şiddetli hale geldi. Ve sonunda 'artık yeter' dedim.Sürekli koruma altında yaşayamam.'

Bu kararı çocukları için aldığını söyleyen Mesrar, İtalya'dan hangi ülkeye gitmeyi planladığını ise açıklamadı.

Rovereto kentinin bulunduğu Trento bölgesinin yerel yönetim başkanı Bruno Dorigatti, Aicha Mesrar'ın tehditler yüzünden İtalya'dan ayrılmayı planlamasının 'hoşgörüsüzlük hastalığına' işaret ettiğini söyledi.

Dorigatti, 'Kültürler arası köprü kurma örneği olan Aicha Mesrar görevini bırakıp ülkeden ayrılmaya karar veriyorsa, bu herkesi endişelendirmelidir. O bile baskılara ve anonim tehditlere boyun eğdiyse bu Trentino'nun hala hoşgörüsüzlük hastalığını yenemediğini gösterir' diye konuştu.