TBMM Genel Kurulunda, kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren kanun teklifi kabul edildi.

MECLİS'TE GÖRÜŞÜLDÜ

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından, grup başkanvekilleri söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül, 9 Mart 1983'te Ermeni terör örgütü ASALA'nın saldırısını hatırlatarak, "Milletimiz özellikle 70'li yıllardan itibaren dış destekli terör örgütlerinin kanlı terör saldırılarına muhatap olmuştur. Bu saldırılarda güvenlik güçlerimizle birlikte, diplomatlarımız, kamu görevlilerimiz, çocuk yaşlı demeden sivil vatandaşlarımız hayatını kaybetmiştir. 1973 ile 1994 yılları arasında 21 ülkenin 38 kentinde 39'u silahlı, 70'i bombalı, 1'i de işgal şeklinde olmak üzere 110 silahlı saldırı gerçekleştiren ASALA terör örgütü 42 diplomatımızı katletmiş, sivil vatandaşlarımızın, yabancı uyruklu vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine, yine birçok insanın da yaralanmasına sebep olmuştur. Bugün ortaya çıkmış olan gerçekler ışığında daha net ifade edebiliriz ki ASALA terör örgütü eylem yaptığı Avrupa devletleri tarafından açık bir şekilde himaye ve destek görmüştür. ASALA terör örgütünün devamı niteliğinde olan PKK/YPG terör örgütü de aynı şekilde Avrupa devletlerinde ve müşterek organizasyonlarında desteklenmekte ve korunmaktadır" açıklamasında bulundu.

'SEÇİM TARİHİ 11 MART'TA RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANACAK'

AK Parti Grubu adına söz alan Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, seçim takviminin yaklaştığını belirterek, "Süreç daraldı, Cumhurbaşkanımız yarın, 10 Mart tarihi itibarıyla Cumhurbaşkanı kararı alarak seçimleri yenileme kararı alacak. Seçimlerin yenilenmesi kararının şimdiden vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun. 11'inde Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra da top YSK'nın elinde olacak; YSK'nın sürecine, gündemine göre de hareket edeceğiz. Dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, listelerin kesin olarak verilmesine kadar az bir zamanımız var, bu zaman zarfında da rasyonel bir şekilde TBMM'yi çalıştırmayı planlıyoruz" diye konuştu.

SEÇİME KADAR ÇIKACAK YASALAR

Can, Meclis'in çalışma takvimi içeresinde gündeme gelecek yasal düzenlemelere ilişkin, "Önümüzdeki hafta 407 sıra sayılı Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmeyi planlıyoruz. Ayrıca, uluslararası sözleşmeler var gündemde, onları yasalaştırmayı düşünüyoruz. Ondan sonraki hafta da pazartesiden başlayarak ve cuma, cumartesiyi de Türkiye Büyük Millet Meclisinin çalışma gündemine alarak, yargı paketi önümüzdeki hafta Komisyon'a gelecek. Komisyon'da kabul edilirse; ondan sonraki hafta da Orman Kanunu Teklifi var. Yine, bir optisyenlik kanun teklifi gelecek, bütün bunları yasalaştırmayı düşünüyoruz" dedi.