Tabakâtü’l-Ümem - Milletlerin Bilim Tarihi 

Sâid el-Endelüsî tarafından kaleme alınan Tabakâtü’l-Ümem isimli eserde; tıp, matematik, geometri, astronomi, felsefe, mantık, metafizik, coğrafya, tarih, fizik, kimya gibi alanlarda kapsamlı bilgiler verilmektedir.

Kitap 16.07.2021, 09:30 16.07.2021, 10:03
Tabakâtü’l-Ümem - Milletlerin Bilim Tarihi 

Sâid el-Endelüsî tarafından kaleme alınan Tabakâtü’l-Ümem, bilim ve düşünce tarihi alanında yazılmış ilk eserlerin arasında yer alır.

İbn Sâid sadece İslam coğrafyasının doğu ve batısındaki bilimsel faaliyetlerin tarihine ışık tutmakla yetinmez, bilimlerin teşekkülüne ve gelişimine katkıda bulunmuş tüm medeniyetleri ırk, dil, din, kültür ve bilimsel faaliyetleri bağlamında tasnif eder.

Eserde; tıp, matematik, geometri, astronomi, felsefe, mantık, metafizik, coğrafya, tarih, fizik, kimya gibi alanlarda kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Tıp ve eczacılık, matematik, geometri, astronomi ve astroloji, felsefe, mantık, metafizik, coğrafya, tarih (takvim ve kronoloji), ensâb, fizik, kimya gibi alanlarda bilimsel faaliyetlerde bulunan Hint, Pers, Keldâni, Yunanlı, Romalı, Mısırlı, Arap ve Yahudi âlimlere, eserlerine ve bilimsel çalışmalarına dair kapsamlı bilgiler veren eser bilim ve düşünce tarihi alanındaki en önemli kaynak eserlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Prof. Dr. Ramazan Şeşen tarafından Türkçeye çevrilen eserin yayına hazırlanmasında Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Feyzullah Efendi 1472 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Ekim 2022
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:57
İkindi 16:10
Akşam 18:46
Yatsı 20:05
Günün Karikatürü Tümü