Brezilya ve Şili'nin ardından Kolombiya da faiz artışı kararı aldı. Kolombiya Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 2,50 seviyesine çıkardı.

Kolombiya Merkez Bankası Başkanı Leonardo Villar gazetecilere yaptığı açıklamada kararın 5'e karşı 2 oyla alındığını, 50 baz puanlık faiz artışına muhalefet eden üyelerin daha sınırlı bir faiz artışı taraftarı olduklarını söyledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 25 baz puanlık artış yönündeydi.

Ülkede yıllık enflasyon Eylül'de yüzde 4,5'e yükselmişti.

Brezilya'dan 20 yılın en sert faiz artışı

Son olarak Brezilya Merkez Bankası, kamu maliyesindeki aşınmanın enflasyonun hedef seviyenin üzerinde daha da yükselmesi riskini getirdiği uyarısında bulunarak, yaklaşık 20 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirmiş ve Aralık ayında da aynı büyüklükte bir artışa gideceğini taahhüt etmişti.

Banka, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin büyük kısmının tahminleri doğrultusunda, gösterge faizi 150 baz puan artırarak yüzde 7,75 seviyesine yükseltmişti.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, politika yapıcılar, yılın son toplantısında aynı büyüklükte bir faiz artırımının uygun olacağını ve bu hızın enflasyonu yeni mali risklerine karşın hedefe düşüreceğini kaydetmişti.