Geçtiğimiz eylül ayında İspanya'da bulunan La Palma adasında yanardağ patlaması meydana gelmişti. Binlerce dönümlük araziye zarar veren ve insanların evlerini kaybetmesine sebep olan bu patlama, geçtiğimiz günlerde sona erdi, bilanço ağır.

Geçtiğimiz aylarda İspanya’nın güneybatısında bulunan ve Kanarya Adaları grubunun bir parçası olan La Palma Adası’ndaki Cumbre Vieja yanardağ faaliyete geçmişti.

Bu patlamadan sonra ise bölgede bulunan binlerce insan tahliye edilmişti. 19 Eylül’de meydana gelen bu patlama zamanla daha şiddetli hale gelmiş, birçok ev ve arazi yok olmuştu.

Geçtiğimiz ay gelen haberlerde de patlama sebebiyle oluşan lav akışına küllerin eklendiğini ve kül tepelerinin oluştuğu ifade edilmişti. Etrafa saçılan bu maddeler bölgede yaşayan canlıların sağlığını tehdit ediyor ve yüzlerce fazla binanın hasar görmesine sebep oluyordu. Bölgeden gelen fotoğraflar da felaketin ne denli korkutucu ve büyük olduğunu ortaya koyuyordu. Şimdi de uzmanlar, rahatlatıcı bir açıklama yaparak yaklaşık üç ay sonra patlamanın durduğunu aktardı.

Son yılların en uzun ve en büyük volkanik olaylarından biri olan patlamanın bilançosu da oldukça korkutucu. Yapılan açıklamalara göre Cumbre Vieja, La Palma’da 1218 hektarlık araziye zarar verirken 1.676 binayı ve 73.8 kilometrelik otoyolu yok etti. Bunun yanı sıra tahliye edilenler arasından 500’den fazla insan evsiz kalarak otellerde, çadırlarda ve karavanlarda yaşamak zorunda kaldı. İspanya hükümeti ise bu korkunç durumu düzeltmek için destek vereceklerini ve La Palma’nın yeniden inşası için bölgeye 453 milyon dolar göndereceğini açıkladı.