Gürcistan’daki hükümet karşıtı eylemcileri ‘yabancı ajanlar’ olmakla suçlayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ‘Protestolar, Kiev’deki meydan olaylarına benziyor’ diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gürcistan’daki hükümet karşıtı protestoları, 2014 yılındaki Ukrayna protestolarına benzetti. Eylemcileri “yabancı ajanlar” olmakla suçlayan Lavrov, “Protestolar, Kiev’deki Meydan olaylarına benziyor. Dışarıdan organize ediliyorlar” dedi.

LAVROV: SINIRIMIZDA KARIŞIKLIK İSTİYORLAR

Dışarıdan fonlanan yabancı medya ve sivil toplum kuruluşları ile alakalı düzenleme sözde basın özgürlüğü ve sivil toplumu tehlikeye atacağı iddiasıyla protestoları tetikledi. Batı yanlısı Gürcistan vatandaşlarının geçen hafta boyu süren eylemleri üzerine yasal değişiklik talebinden vazgeçildi. Ukrayna’da ise 2014 yılında Moskova yanlısı hükümet, Avrupa Birliği ile anlaşmaları askıya alınca Batı taraftarları sokağa çıkmış, meydan olayları diye anılan eylemler hükümetin devrilmesine yol açmış, bunu Rusya’nın Kırım ve Donbas’ı işgali izlemişti.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki eylemlerin, Rusya sınırında bir karışıklık yaratmak için Batı tarafından kışkırtıldığını savunan Lavrov, “İktidarı değiştirmek için yasa değişikliğini bahane olarak kullanıyorlar” dedi. Rus ordusu, 2008 yılında Gürcistan’ın kuzeyini işgal etmiş, fiili denetimi altında iki bölge oluşturmuştu.

Rus paralı asker grubu Wagner, en yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut’ta Ukrayna askerinin tüm ikmal yollarını kestiklerini, bölgeyi kontrol altına aldıklarını iddia etti.