Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi yapılan açıklamada, ülkesinin atılan bu önemli adımı takdir ettiğini belirterek, Suudi Arabistan’ın bu konudaki yaklaşımını önemsediklerini söyledi.

Fehmi, Suudi Arabistan’ın bu konudaki yaklaşımının ‘bölgesel düzeyde ilişkilerdeki gerilim noktalarını ortadan kaldıracağını’ dile getirdi. Sözcü, anlaşmanın devletlerin egemenliğine saygı, iç işlerine karışmama, iyi komşuluk kavramlarının sağlamlaştırılması ve bölgede güvenlik ve istikrarın teşvik edilmesi açısından Birleşmiş Milletler Şartı'nın ilke ve amaçlarının bir teyidi olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan ve İran, Pekin'de delegasyonlar arasındaki görüşmelerin ardından diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve iki ay içinde büyükelçiliklerinin yeniden açılması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı dün, Tahran-Riyad arasındaki bu adımın, bölgede gerginliğin hafifletilmesine, Arap güvenliğine ve istikrarın güçlenmesine katkı sağlamasını umduğunu belirtti. Bakanlık, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasına yönelik duyurusu yapılan anlaşmayı ilgiyle takip ettiklerini bildirerek, Kahire’nin bölgedeki gerilimleri hafifletmeye, istikrar sütunlarını güçlendirmeye, Arap ulusal güvenliğini korumaya ve bölge halklarının refah, kalkınma ve istikrar özlemlerine katkıda bulunmaya olan isteğini bir kez daha vurguladı.

Gülnaz Şırıngalardan Korkmaz Tavukçulara Batıcı medyanın dramı Gülnaz Şırıngalardan Korkmaz Tavukçulara Batıcı medyanın dramı