Arab Rejimlerinden Sonra Şimdi Sırada Yahudi Devleti mi Var?

ABD Başkanlık seçimlerinin demokrat aday Joe Biden'ın kazanmasından beri Ortadoğu'da herkes yeni manevra peşinde.Türkiye ile Arab ülkeleri arasındaki buzların erimeye başlamasından sonra, bu kez yeni bir hamle, Donald Trump döneminde bütün Arab ülkelerini kendi safında bir araya getiren Yahudi Devleti'nden geldi. İsrail'de yayın yapan Haaretz Gazetesi'nden "Türkiye ile Barışmalıyız" çağrısı yaptı.

Ortadoğu 25.03.2021, 13:06 25.03.2021, 13:24
Arab Rejimlerinden Sonra Şimdi Sırada Yahudi Devleti mi Var?

İsrail gazetesi Haaretz, siyasetçilerine 'Türkiye ile barışmalıyız' çağrısında bulundu. Gazete, İran'ı saf dışı bırakmak için Türkiye'ye büyük ihtiyaç duyduklarını yazdı.

Haaretz gazetesinde yer alan haberde, Ortadoğu'da üç büyük güç ekseninin olduğu; Türkiye, İran ve İsrail ile Arap ortakları olarak bölündüğü vurgulandı.

İsrail'in son dönemde ilişkileri kopma noktasına getirdiği İran'a karşı en büyük kozu Türkiye ile sağlayabileceğini vurgulayan gazete, "Artık Türk-İsrail dostluğunu yeniden kurmanın vakti geldi" dedi.

Türkiye'nin İran'a düşman olmadığı fakat Kafkasya, Irak ve Suriye'de politika uyumsuzluğu yaşadığını vurgulayan Haaretz gazetesi, "Erdoğan, İsrail ile ilişkileri canlandırma konusunda olumlu. ABD Başkanı Biden yönetimi de Türk tarafına bu konuda baskı yapıyor. Şimdi yeniden güçlü diplomatik bağlar kurulmalı." görüşüne yer verdi.

Gazete, Türkiye ile olası bir iş birliği durumunda İran'ın bölgede tamamen saf dışı kalacağını vurguladı. 

Yorumlar (0)
24
açık
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:59
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
Günün Karikatürü Tümü