Filistin, seçimlerin Kudüs'te de yapılması için İsrail'e baskının sürdürülmesini istedi

Filistin, uluslararası toplumdan, Doğu Kudüs'te seçimlerin yapılabilmesi için İsrail'e baskının sürdürülmesi talebinde bulundu.

Ortadoğu 02.05.2021, 10:50
Filistin, seçimlerin Kudüs'te de yapılması için İsrail'e baskının sürdürülmesini istedi

Filistin Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, seçimlerin yapılması hedefinin gerçekleştirilmesi için uluslararası toplumdaki tüm taraflarla çalışmanın sürdürüleceği belirtildi.

Açıklamada, Kudüs'te seçimlerin yapılması konusunda onay alınır alınmaz derhal seçimlere gidilmesi yönünde kararname çıkarılacağı kaydedildi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de ülkesinin dünyadaki büyükelçilerinden, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere tüm Filistin topraklarında seçimlerin yapılması hedefiyle İsrail'e baskı yapmaları için uluslararası toplumu ivedilikle harekete geçirmelerini istedi.

Maliki, ülkesinin büyükelçilerine, "Seçimlere engel çıkaran ve Kudüs'te yapılmasını engelleyen İsrail'dir. Dolayısıyla bu engelden dolayı tüm sorumluluğu aracısız olarak üstlenmektedir." şeklindeki ifadelerle, durumun uluslararası topluma açıklanmasının zorunlu olduğunu aktardı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imzalamıştı. Kararnamede 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Abbas daha sonra, İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin katılımına izin verilinceye kadar seçimlerin ertelendiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Günün Karikatürü Tümü