Netanyahu’nun koltuğu sallanıyor: Yeni koalisyon hükümeti demokrasi tarihinin 'en büyük seçim hilesinin' sonucu

İsrail'de muhaliflerin oluşturduğu koalisyon nedeniyle 12 yıllık iktidarını kaybetmek üzere olan Başbakan Binyamin Netanyahu, yeni koalisyon hükümetinin demokrasi tarihinin "en büyük seçim sahtekarlığının" sonucu olduğunu iddia etti.

Ortadoğu 07.06.2021, 10:35
Netanyahu’nun koltuğu sallanıyor: Yeni koalisyon hükümeti demokrasi tarihinin 'en büyük seçim hilesinin' sonucu

Netanyahu'nun iddialarına yanıt veren ve yeni koalisyonda başbakan olması öngörülen Naftali Bennett, Netanyahu'ya geride bir enkaz bırakmaması uyarısında bulunarak, "Başında sen olmasan bile insanların hükümet kurmasına izin verilir." diye konuştu.

Başbakan Netanyahu'nun değerlendirmesi, İsrail İç Güvenlik (Shin Bet) Şefinin ülkede yaşanabilecek " şiddet" olasılığı konusunda kamuoyunu uyarmasının ardından geldi.

Netanyahu, aşırı sağcı Likud Partisi milletvekillerine hitap ettiği sırada, "Bana göre ülke tarihinin ya da herhangi bir demokrasi tarihinin en büyük seçim sahtekarlığına tanık oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Suçlamalarının merkezine solcu, merkezci ve Arap partilerle koalisyon kurmama sözü veren Bennett'i oturtan Netanyahu, ancak Bennett'in seçim kampanyası sırasında verdiği sözü tutmadığını söyledi.

Son iki yılda dört defa seçime gidilen ülkede Bennet ve Yair Lapid, çok sayıda partinin katılımı ile koalisyon konusunda anlaştıklarını duyurmuşlardı. İkişer yıl olacak dönüşümlü başbakanlık koltuğuna önce Bennett ardından Lapid oturacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü