Taliban ile Afgan hükümeti arasındaki görüşmeler tekrar başladı

Afganistan'da barışın sağlanması amacıyla Kabil hükümeti tarafından belirlenen temsilciler ile Taliban arasında, Katar'ın başkenti Doha'da yürütülen ve nisan ayında sonlanan barış görüşmelerinin yeniden başladığı bildirildi.

Ortadoğu 16.06.2021, 12:55
Taliban ile Afgan hükümeti arasındaki görüşmeler tekrar başladı

Fransız Haber Ajansı (AFP) Kabil hükümeti temsilcileri ve Taliban'ı temsil eden müzakere heyetinden grupların salı günü Doha'da bir araya geldiğini duyurdu. Söz konusu görüşmeyi Taliban sözcüsünün de doğruladığı kaydedildi.

Kabil hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmeleri nisan ayında Taliban'ın İstanbul'da yapılması planlanan Afganistan Konferansı'ına katılmayı reddetmesi üzerine sonlanmış, söz konusu konferans da bu gelişme üzerine ertelenmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan Özel Temsilcisi Zaymay Halilzad da daha önce Doha'ya giderek barış görüşmelerinin canlandırılması için temaslarda bulunmuştu. Görüşmeler NATO'nun Afganistan'daki birliklerini çektiği döneme denk geliyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump 2020 yılı şubat ayında Doha'da Taliban'la imzaladığı anlaşma ile Amerikan tarihinin en uzun süreli savaş misyonunu sona erdirme kararı almıştı. Söz konusu anlaşma uyarınca Amerikan birlikleri 1 Mayıs'tan itibaren Afganistan çekilmeyi taahhüt etti. Ancak hali hazırdaki ABD Başkanı Joe Biden çekilmenin El Kaide'nin 11 Eylül 2001 tarihinde düzenlediği saldırıların 20'nci yıldönümünde tamamlanmış olacağını açıkladı. Washington şu ana dek askerlerinin yüzde 50'sinin çekildiğini duyurdu. ABD'nin yanı sıra NATO birlikleri de bu tarihe kadar ülkeyi terk etmiş olacak. 11 Eylül 2001 tarihinde New York ve Washington'da düzenlenen terör saldırılarının ardından ABD, Afganistan'a operasyon başlatma kararı almıştı.

Mepanews

Yorumlar (0)
32
açık
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü