Türkiye düşmanları Kıbrıs’ta toplanıyor

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı ittifakın saçayakları Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve BAE ilk kez toplantı yapacak. Dört ülkenin dışişleri bakanlarının bölgesel forum formatındaki toplantısına Güney Kıbrıs ev sahipliği yapacak. Forumda ülkeler arasında bölgesel stratejik çıkarların güçlendirilmesi hedefleniyor.

Ortadoğu 17.04.2021, 09:00 17.04.2021, 02:42
Türkiye düşmanları Kıbrıs’ta toplanıyor

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı ittifak oluşumlarının içinden çeşitli bölgesel forumlar şekilleniyor. Bu kez Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dışişleri bakanlarının ilk kez bölgesel forum formatında toplanacağı açıklaması geldi.

Bölgesel stratejik çıkarlar vurgusu

İsrail Dışişleri Bakanlığı, sözkonusu 4 ülkenin dışişleri bakanlarının Güney Kıbrıs'ın Baf (Paphos) liman kentinde toplanacağını duyurdu.

Açıklamada bunun 4 ülkenin bu türden ilk toplantısı olacağı ve forumun bölgesel stratejik çıkarları ilerletme çabaları kapsamında düzenleneceği belirtildi.

Bakanların gündeminin ekonomik ve güvenlik meseleleri, koronavirüs pandemisi ve turizmi teşvik etmeye yönelik olası seyahat koridorları olduğu aktarıldı.

Dört bakanın toplantının ardından Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades tarafından kabul edileceği kaydedildi.

İbrahim Anlaşmaları etkisi

Geçen yıl eski ABD Başkanı Donald Trump'ın arabuluculuğundaki İbrahim Anlaşmaları sayesinde İsrail ile BAE arasındaki ilişkiler normalleşmişti.

Bu yıl şubat ayında Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Fransa arasında 'dostluk forumu' düzenlenmişti.

Daha önce Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır, İsrail, İtalya ve Ürdün'ün Ocak 2020'de ilan ettiği Doğu Akdeniz Doğalgaz Forumu, Eylül 2020'de atılan imzalarla resmiyet kazanmıştı.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü