PKK’lı Sabri Ok, “Bugüne kadar yapılan seçimler toplum tarafından rutin ve normal olarak görülüyordu. Ama bu sefer öyle değil. O yüzden gerçekten bu seçim çok önemli” dedi.

SterkTV’ye konuşan Ok, Maraş merkezli depremlerin ardından aldıkları “eylemsizlik” kararını “insani, vicdani ve ahlaki görev” şeklinde değerlendirdi.

Ok, “Şunu söylemeliyim, şüphesiz birçok kişi, birçok devlet, uluslararası güçler, bazen doğrudan ve açık bir şekilde, bazen farklı şekillerde yönetimimize haber gönderdiler, selamlar gönderdiler; ‘eğer bir gün eylemsizlik, ateşkes kararı alırsanız biz üzerimize düşen rolü oynayacağız’ dediler” diye konuştu.

“Belki bu da kararımıza etki etti” diyen Ok, “Eylemsizlik ve ateşkes talebinde bulunan güçler aldığımız kararı gördüler ama Türk devleti bu kararı tanımıyor. Saldırılar sürerse bu durum böyle devam edemez” ifadesini kullandı.

Sabri Ok, “Dediğim gibi üzerimizde bir baskı var, Türk devletinin saldırıları devam ediyor ama bu her zaman böyle olmayacak. Biz üzerimize düşeni yaptık. Deprem oldu, Ramazan ayıdır dedik ve böyle bir karar aldık ama Türk devleti yetkilileri bunu görmezden geliyor. Herkes bilsin ki bu durum her zaman böyle olmayacak” dedi.

Herkesin “bu seçimin önemli” dediğini belirten Ok, “Biz de aynı fikirdeyiz. Bugüne kadar yapılan seçimler toplum tarafından rutin ve normal olarak görülüyordu. Ama bu sefer öyle değil. O yüzden gerçekten bu seçim çok önemli.” yorumunu yaptı.