Sabahattin İsmail'in açıklamalarından bazı bölümler:

“Seçim sonrası özellikle Doğu Akdeniz’e çok dikkat etmek ve çok kararlı bir duruş sergilemek gerekecek. Çünkü Rusya’ya uygulanan yaptırımlar/ ambargolar nedeniyle büyük enerji sorunu yaşayan AB ve AB’ı Rusya’ya enerji bağımlılığından kurtarmak isteyen ABD gözünü Doğu Akdeniz’e dikmiş durumda.

Rum-Yunan ikilisi de bu konjonktürü değerlendirerek emperyalist ülkelerin dev petrol şirketlerine birçok bölgede sondaj yapma ve doğalgazı çıkarıp satma yetkisi verdi. Oysa bu sahalarda Kıbrıs Türk Halkının da eşit söz ve pay hakkı var. Bu sahaların bir kısmı Türkiye, bir kısmı da, KKTC kıta sahanlıkları içinde.

Türkiye yapılmak istenen gaspa geçmişte izin vermedi. Nitekim, İtalya’ya ait Malta bayraklı Nautical Geo gemisi ve başka araştırma gemileri, geçmişte Türk savaş gemileri tarafından engellendi.

Yeni dönemde bu konuda çok daha kararlı ve sonuç alıcı bir politika izlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile bir çatışma olasılığı da var... Bilindiği gibi, tüm adanın tek meşru hükümeti olduğu iddiasıyla, KKTC‘nin haklarını gasp eden Rum Yönetimi ek taraflı olarak Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etti.

Sonra kendi aklına göre bu sözde MEB alanını 13 parsele böldü ve her parsel için uluslararası sondaj ihaleleri açtı. Bu parsellerin bir kısmı Türkiye ve KKTC kıta sahanlıklarını ihlal ediyor. Yani enerji kaynaklarımızı gasp ediyor, çalıyor.

Rum yönetimi, 2003’de Mısır ile, 2007’de Lübnan ile ve 2010’da İsrail ile deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması yaptı. Türkiye ve KKTC, Rum Yönetiminin kendi aklına göre tek taraflı olarak ilan ettiği MEB sınırlarını ve ilan ettiği parselleri tanımıyor.

İkinci sondajı ise 19 Kasım 2021-30 Ocak 2022 tarihleri arasında yaptı. Kazdıkları kuyuya “GLAFKOS 2” adını verdiler. Sözde 2., 3. Ve 9. parselleri İtalyan ENİ (?) ve Güney Koreli Kogas ( ) konsorsiyumu aldı.

Sözde 6. Ve 11. Parsellerin, Fransız TOTAL (P) ve talyan ENİ (P) konsorsiyumu aldı Sözde 8. Parseli ise İtalyan ENİ şirketi tek başına almış durumda. Sözde 12. Parsel ise ABD'li Nobel (5), İngiliz BG(5) ve İsrailli Delek ve Avner (0) konsorsiyumu aldı.

Kanada'da alkışlanan Nazi subayı tartışmalara neden oldu Kanada'da alkışlanan Nazi subayı tartışmalara neden oldu

East Med projesi bu nedenle hayata geçirilememiştir Seçilecek Cumhurbaşkanı ve oluşturacağı hükümetin bu konuda kararlı, tavizsiz dik duruşu gelişecek süreçlerin belirleyicisi olacaktır. "Gerginlik olmasın, AB/ABD ve Yunan'ı kızdırmayalım denirse, enerji kaynaklarımızı kaybederiz.”