TUSAŞ’tan Tunus’a ANKA ihracatı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Tunus’a ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın ihracatını gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji 22.11.2021, 20:00
TUSAŞ’tan Tunus’a ANKA ihracatı

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA; Türk Hava Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Şu ana kadar 50 adetten fazla üretilen ANKA İHA’nın ilk ihracat müşterisi, Tunus olmuştu. TUSAŞ, 3 adet ANKA İHA siparişi olan Tunus’a yönelik ilk teslimatı geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdi.

TUSAŞ, bir ülkeye daha ANKA İHA’nın ihracatını gerçekleştirdi. ANKA’nın ikinci ihracat müşterisinin adı, sözleşmedeki yükümlülükler nedeniyle henüz açıklanmadı. İhracatı gerçekleştirilen ANKA’ların, görüş ötesi haberleşme yeteneğine sahip ‘ANKA-B’ konfigürasyonunda olduğu tahmin ediliyor.

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000 ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 250 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

Ancak TUSAŞ’ın ‘Yeni Nesil ANKA’ olarak adlandırdığı konfigürasyon ise 30 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Yeni Nesil ANKA, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunmaktadır.

Bundan sonra TUSAŞ, ANKA Projesi kapsamında Yeni Nesil ANKA konfigürasyonunun üretimini gerçekleştirecektir. SatCom (Uydu İletişimi) faydalı yükü ise opsiyonel olacaktır.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü