Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Saudi Aramco’ya ait bir petrol rafinesine bu sabah silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile saldırı düzenlendi.

Söz konusu saldırıda herhangi bir yaralanma meydana gelmezken, tesisteki petrol kaynakları da etkilenmediği iddia edildi. 

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak, “Bu sabah 06.05 civarında petrol rafinerisine SİHA’lar ile saldırı düzenlendi. Bunun sonucunda tesiste yangın meydana geldi ve kısa sürede kontrol altına alındı. Saldırıda herhangi bir yaralanma ve ölüm yaşanmazken, petrol ve türevlerinin tedariki de etkilenmedi” dedi.

Suudi Arabistan’ın bu saldırıyı şiddetle kınadığını vurgulayan kaynak, ülkedeki hayati tesislere ve sivil nesnelere karşı defalarca işlenen terör ve sabotaj eylemlerinin, sadece Suudi Arabistan’ı değil, daha geniş anlamda, dünyadaki enerji kaynaklarının güvenliğini ve istikrarını, aynı zamanda küresel ekonomiyi hedef aldığına dikkati çekti.

Bakanlık kaynağı, tüm ülkeler ve örgütlere söz konusu sabotaj ve terör saldırılarını reddetme, ayrıca bunları gerçekleştiren veya destekleyen tüm taraflara karşı durma çağrısını yeniledi.