"İki taraf da ağır kayıplar veriyor. Bunun sorumlusu biz değil, topraklarımıza saldıranlardır, bundan sonrada akacak kanın sorumlusu işgalciler olacaktır. Bizi üzen Rusların saldırıları değil, bizi üzen, İslâm dünyasının vurdumduymazlığı, dünyanın sessiz oluşudur. Bizi ya anlamıyorlar, ya da anlamak istemiyorlar. Elbet bir gün anlayacaklar, ama inşallah çok geç olmaz."

Şehidimiz Metin Yüksel, Gölge ve Akıncı Güç... Şehidimiz Metin Yüksel, Gölge ve Akıncı Güç...

Çeçen Cumhuriyeti İçkeria'nın 3. Devlet başkanı Aslan Aliyeviç Maskhadov, 21 Eylül 1951 yılında Kazakistan’da dünyaya geldi. 1957 yılında 6 yaşında ailesiyle sürgünden döndü. İlköğrenimini Çeçenistan’da tamamladı, 1972 yılında Tiflis Askeri Topçu Akademisinden mezun oldu. SSCB’nin bazı bölgeleri ile Macaristan ve Litvanya ‘da görev yaptı. 1992 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkesi Çeçenistan’a döndü.
Rus Ordusunun 11 Aralık 1994’de Çeçenistan’a saldırması üzerine Genelkurmay Başkanlığı’na getirildi. Başbakanlık ve Savunma Bakanlığı yetkilerini de üstlendi. 21 Nisan 1996 tarihinde Dudayev’in şehit edilmesinden sonra, direniş mücadelesinin komutasını tamamıyla eline aldı.
31 Ağustos 1996 tarihinde, Rusya Devleti ile Hasavyurt anlaşmasını imzalayarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın zaferini ve bağımsızlığını belgeleyen kişi oldu.
27 Ocak 1997’de, Zelimhan Yandarbiyev ve Şamil Basayev’in de aday olduğu, seçimlerde oyların % 63’ünü alarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın 3. ve seçimle göreve gelen son Devlet Başkanı oldu.
12 Mayıs 1997 de Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ve Rusya Federasyonu Arasındaki Barış ve Temel İlişkiler hakkındaki anlaşmayı imzalayarak Çeçenistan’ın bağımsızlığını bir kez daha tescil ettirdi.
1999 yılında başlayan 2. savaşta tekrar direniş mücadelesini başlattı. Savaşın bitmesi için girişimlerde bulundu, her zaman barış yanlısı oldu. Şubat 2005′te tek taraflı olarak ateşkes ilan ederek tüm dünyaya barış konusundaki samimiyetini gösterdi fakat bu girişimleri cevapsız kaldı. Ailesinden bir çok insan kaçırıldı, işkence gördü ve öldürüldü. Gördüğü bütün tehdit, şantaj ve baskıya rağmen, imanı ve önderlik vasfıyla hareket eden Mashadov, intikam gibi duyguları asla taşımadığı. Çeçen Ordusu tarafından rehin alınan 60 işgalci Rus askerini "bunlar daha çocuk" diyerek Dudayev gibi annelerine teslim etti. 

8 Mart 2005 tarihinde Rus yetkililerce barış görüşmeleri yapmak bahanesiyle çağırıldığı Tolstoy-Yurt köyünde pusuya düşürüldü. Teslim olmamak ve halkının onurunu korumak için kendi hayatına son verdi. Naaşı hala Rus işgal devletinin elinde bulunmaktadır. 
Vefatının 18. Yılında Aslan Aliyeviç Mashadov’u saygıyla anıyoruz.