Fed'in enflasyonu düşürmek için şahin bir şekilde izlediği sıkılaştırma politikası neticelerini verdi! ABD'de çöküşler başladı. Ülkenin en büyük 16. bankası olan ve teknoloji sektörü için büyük önem arzeden Silicon Valley Bank battı. Fed'in sıkılaştırma politikası karşısında teknoloji şirketlerinin 1 yıl süren küçülmeleri, bu şirketlerin çalıştığı SVB'ye de sıçradı ve büyük bir çöküş yaşandı. Bu gelişmenin ardından küresel piyasalar yangın yerine döndü. 

ABD'de teknoloji ve bilişimin merkezi Silikon Vadisi'nin en önemli bankalarından olan SVB ülke tarihinin en büyük iflaslarından birini gerçekleştirdi. SVB, ABD'de teknoloji sektörünün en önemli finansörlerinden biriydi. SVB'nin Amerikan tarihindeki en büyük ikinci banka çöküşü olduğu belirtiliyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (Federal Deposit Insurance Corporation-FDIC) hızla bankanın varlıklarını ve hesaplarını devralırken, SVB'nin başarısızlığı genel piyasayı fena halde sarstı. Bankada tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart'ta mevduatlarına tam erişime sahip olacağı açıklandı.

Amerikan devletinin kriz yayılmadan kurtarmaya girişip girişmeyeceği yönünde ülkede hararetli tartışmalar yaşanıyor.

KURTARILMAZSA KRİZ YAYILABİLİR

Bu durum, Washington'un ABD finans sektörüne yönelik potansiyel tehditleri bastırmadaki rolüne ilişkin şiddetli bir siyasi tartışmayı da ateşledi.

Teknoloji yöneticileri, eski hükümet yetkilileri ve en az iki Demokrat milletvekili, Pazartesi gününe kadar bankanın varlıkları için bir alıcı bulunamazsa, daha büyük sorunları sınırlamanın tek yolunun kurtarma operasyonu olduğunu savunarak, bankanın varlıkları için bir alıcı bulunamazsa, mevduat sahiplerini korumaya çağırdı.

SVB ile iş yapan şirketler, bankanın başarısızlığının binlerce kişiyi işten çıkarmaya veya ücretsiz izne göndermeye yol açabileceği ve birçok işçinin bir sonraki maaşını almasını engelleyebileceği konusunda şimdiden uyarıda bulunuyor.

EPDK'dan elektrik tavan fiyatı ayarı EPDK'dan elektrik tavan fiyatı ayarı

Bazı uzmanlar, çok sayıda şirketin paralarını SVB benzeri bölgesel bankalardan daha güvenli dev ticari bankalara transfer etmek için Pazartesi günü hareket ederek yeni bir istikrarsızlaşmaya yol açabileceğinden endişe ediyorlar.

Küresel döviz mevduatları ve finansal piyasalar yatırımcılar belirsiz bir hafta sonuna girerken çok gergin. 1983'te kurulan 40 yıllık piyasa gözlemcisi, SBV banka başarısızlığının sonuçlarının henüz ilk aşamalarında olabileceğinden şüpheleniyor.

Analistler ayrıca SVB'nin çöküşünün Fed'in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğinin sinyalini verebileceğine dikkat çekiyor. Şimdi ABD'de düzenleyicilerin Fed'in nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor...

İFLAS NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Merkezi Santa Clara, California'da bulunan ticari bir banka olan Silicon Valley Bank (SVB), SVB Financial Group'un (eski adıyla) bir yan kuruluşu ve bir banka holding şirketiydi. S&P 500 endeksinin bir üyesiydi. 10 Mart 2023'te Mevduatlarında başarısız oldu ve Amerikan finans tarihindeki en büyük ikinci banka iflasında Federal Mevduat Sigorta Şirketi tarafından alacaklılığa alındı.

Şirket, teknoloji şirketlerine kredi vermeye, teknoloji ve biyoteknolojiye yatırım yapan girişim sermayesine, gelire dayalı finansmana ve özel sermaye şirketlerine birden fazla hizmet sağlamaya ve aynı zamanda kendi iç piyasasında yüksek net değerli bireyler için özel bankacılık hizmetlerine odaklanıyordu.

Mevduat almaya ve kredi vermeye ek olarak banka, bazen firmanın ticari bankacılık müşterilerine yatırım yapan risk sermayesi ve özel sermaye bölümleri işletiyordu.

Banka, ABD’deki 29 ofisi ve Hindistan, Birleşik Krallık, İsrail, Kanada, Çin, Almanya, Hong Kong, İrlanda, Danimarka ve İsveç'teki ofislerinden faaliyet göstermekteydi.