İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bugün yaptığı açıklamada, hükümetin Silicon Valley Bank'ın çöküşünün İsrail şirketleri üzerindeki etkisini değerlendireceğini ve onlara yardım edip etmeyeceğine karar vereceğini söyledi.

Yüksek teknoloji endüstrisinin geliştiği İsrail'in Silicon Valley Bank'ın çöküşünden etkileneceği düşünülüyor. Bu çerçevede medya ve siyasîler arasında konu tartışılıyor. Özellikle medyada bugün bir çok İsrailli şirketin bu batıştan büyük zarar göreceği iddia edildi. 

İsrailli ekonomi gazetesi Globes, bankanın "İsrailli şirketler için en büyük finansman kuruluşu" olarak görüldüğünü ve çöküşünün sektör için "soluk borusunun kesilmesi" anlamına geldiğini söyledi.

ABD'nin en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank, çoğunlukla teknoloji çalışanlarına ve risk sermayesi destekli şirketlere hizmet verdi. Çöküşü, 2008'de Washington Mutual'ın çöküşünden bu yana en büyük banka başarısızlığı oldu.

Bankanın Tel Aviv'de de bir şubesi vardı. Bankayla kaç tane yerel şirketin iş yaptığı henüz tam olarak belli değil.

Pazar günü bir Kabine toplantısı sonrasında konuşan Netanyahu, kendisinin ve üst düzey İsrailli yetkililerin "SVB'nin çökmesi nedeniyle başta nakit akışı olmak üzere sıkıntı içindeki İsrail şirketlerine yardım etmek için harekete geçmenin gerekli olup olmadığını" değerlendireceklerini söyledi.

TBMM’de kabul edildi: En düşük emekli maaşı 7500 tl oldu TBMM’de kabul edildi: En düşük emekli maaşı 7500 tl oldu

Bir gün önce İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ise, konuyu takip edecek ve banka çöküşünün İsrail ekonomisi üzerindeki etkisini değerlendirecek bir ekip kurduğunu söylemişti.

İsrail bankacılık düzenleyicisi Yair Avidan, İsrail'in "vakayı yakından incelediğini ve gelişmeleri takip ettiğini" söyledi.

Bankanın iflası, İsrailli teknoloji şirketleri ve ekonomistlerin, Netanyahu hükümetinin ülkenin yargı sistemine yönelik önerdiği revizyonun yatırımları uzaklaştırabileceği ve ekonomiyi etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunması sırasında geldi.

İsrail'in para birimi olan şekel, hükümetin planını açıklamasından bu yana geçen iki ay içinde değer kaybetti, bunun bir nedeni de kısmen şirketlerin yargı revizyonuyla ilgili endişeler nedeniyle ülke dışına para transfer etmesi.