İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım süreci konusunda Türkiye ile görüşmeler devam ederken, Türkiye'nin Finlandiya'nın üyeliği ile ilgili düzenlemeyi yakın zamanda Meclis'e getirebileceği bildirildi.

Reuters'a konuşan iki Türk yetkili, Finlandiya'nın NATO'ya üye olmasını sağlayacak düzenlemenin kısa sürede meclise gönderilmesinin planlandığını ve büyük ihtimalle seçimler için kapanmadan önce meclisten geçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da öğle saatlerinde gerçekleşen grup toplantısı sonrası gazetecilerin Finlandiya'ya NATO üyeliği onayı verilip verilmeyeceği sorusuna, "İnşallah hayırlısı biz üzerimize düşen görevi yapacağız verdiğimiz sözü tuacağız. Cuma günü gelsin kendisi ile görüşüp versiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz" şeklinde yanıt verdi.

Üst düzey bir Türk yetkili, "Finlandiya'nın üyeliğine ilişkin TBMM'ye gerekli düzenlemenin kısa sürede gönderilmesi planlanıyor. Finlandiya'nın üyeliğine sıcak bakılıyor" dedi.

Konu hakkında bilgi sahibi diğer bir yetkili de, "Finlandiya'nın NATO üyeliğinin onaylanması konusunda gerekli adım TBMM kapanmadan ve seçim olmadan çok büyük ihtimalle tamamlanacak. Bu konuda süreç son derece olumlu şekilde ilerliyor. Finlandiya cumhurbaşkanı ziyareti sırasında bu konuda olumlu mesajlar verilecektir" diye konuştu.