Uluslararası Adalet Divanı, yeni İsrail kararlarını açıkladı

İsrail'in Refah'ta başlattığı saldırıların Gazzelilerin haklarını telafisi mümkün olmayan şekilde zarara uğrattığı gerekçesiyle Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Uluslararası Adalet Divanı (UAD) İsrail aleyhine talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin kararını açıkladı:

- 28 Mart tarihli tedbir kararlara uyulmadığı ve durumun daha da kötüleştiği kötüleştiği görülmüştür. Refah'taki durum felakete seviyesine ulaşmış vaziyette. İsrail sorumluluklarını yerine getirmeli.

- Refah'ta 800 bin kişi yerinden edildi.

- İsrail'in sivilleri yeterince korumadığına hükmedilmişti. Yeni tedbir kararına ihtiyaç duyuluyor.

- İsrail Refah'ı haftalarca bombaladı, altyapı yok olmak üzere. İsrail sorumluluklarını yerine getirmeli. Aldığı önlemler yetersiz durumda.

- İsrail'in, Soykırımı Önleme Anlaşması çerçevesinde, delillerin korumasına ve soruşturma yürütecek ekiplerinin Gazze'ye engelsiz erişimini sağlayacak önlemler almasına hükmedilmiştir.

- İsrail'in Refah'a operasyonu büyük risk taşıyor. Mahkeme, alınmış önlemlerin yeterli olmadığına ve İsrail'in askeri operasyonu durdurmak zorunda olduğuna karar vermiştir.

- Mahkeme, Refah Sınır Kapısı'nın bir an önce açılmasına hükmetmiştir.

- İsrail'in bu tedbir kararlarının uygulandığına dair 1 ay içinde rapor sunmasına karar verilmiştir.

- Bu kararlar bağlayıcıdır, uygulanmalıdır.

İrlanda Dışişleri Bakanı: UAD kararları yasal olarak bağlayıcıdır ve bunlara uyulmalıdır

İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, İsrail'in uluslararası toplumun çağrılarını reddettiğini belirterek, "İsrail bu talepleri göz ardı etmeyi seçmiştir ancak Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) emirlerini göz ardı edemez. Bu kararlar yasal olarak bağlayıcıdır ve bunlara uyulmalıdır." açıklamasını yaptı.

Kassam, siyonist komuta merkezini havan toplarıyla bombaladı Kassam, siyonist komuta merkezini havan toplarıyla bombaladı

UAD'nin kararlarını uygulayacak asıl güç BM Güvenlik Konseyi'dir

İngiltere merkezli ICJP, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'in Refah'a saldırılarına ilişkin kararlarının uygulanmasını sağlayacak asıl gücün Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi olduğunu ancak konseyin yetkilerini kullanmakta başarılı olamadığını bildirdi.

Terörist İsrail'den UAD'ın kararlarına tepki!

Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) dün açıkladığı "Refah saldırılarının derhal durdurulması" kararı İsrail'i adeta çileden çıkardı.

İsrail Savaş Kabinesi'nden yapılan açıklamada, Kabine Üyesi Benny Gantz'ın ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamaya göre, Gantz, ABD'nin İsrail'e ve İsrail'in kendini savunma misyonuna verdiği destekten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Refah'ta İsrail'in "adil ve gerekli bir harekata giriştiğini" vurgulayan Gantz, "İsrail'in uluslararası hukuka uygun hareket edeceğini" ifade etti. Gantz, "Sivil halka zarar vermemek için çaba göstermeye devam edeceğiz. Lahey mahkemesi yüzünden değil, her şeyden önce kim olduğumuz için." ifadelerini kullandı. Gantz, "İsrail, esirleri geri almak ve İsraillilerin güvenliğini sağlamak için Refah da dahil olmak üzere her zaman ve her yerde savaşacak." dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Ofisi, soykırım iddialarını reddetti ve bunları "yanlış ve çirkin" olarak nitelendirdi, Başbakanlık ofisi Refah'taki kampanyanın "Filistinli sivil nüfusun yok olmasına yol açmadığını ve açmayacağını" öne sürdü.

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, Refah'taki operasyonların devam etmesi gerektiğini belirterek, "Lahey'deki Yahudi karşıtı mahkemenin alakasız kararına tek bir cevap olmalı: Refah'ın işgali, askeri baskının arttırılması ve Hamas'ın tamamen yenilgiye uğratılması." dedi.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, İsrail'in Hamas'a karşı savaşı durdurmasını talep etmenin, İsrail'in varlığını sona erdirmeye karar vermesini talep etmekle eşdeğer olduğunu iddia ederek, "Yahudi halkı bağımsızlığa ve canlarını koruma gücüne sahip. Eğer silahlarımızı bırakırsak, düşman çocuklarımızın ve kadınlarımızın yataklarına kadar gelir." ifadelerini kullandı.

İsrail ana muhalefet lideri Yair Lapid, UAD'ı çatışmaların sona ermesi talebi ile Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerin iade edilmesi talebi arasında bağlantı kuramadığı için kınadı. Normalde Netanyahu'yu sert bir şekilde eleştiren Lapid, mahkemenin iki konuyu birbirine bağlamadaki başarısızlığının "ahlaki bir çöküş ve ahlaki bir felaket" olduğunu söyledi.

Eski İsrail BM Büyükelçisi Danny Danon, "Lahey'deki UAD yargıçları rahat bir şekilde müzakere edip ailelerinin yanına dönerken, 125 rehine tünellerde çürüyor. İsrail, rehinelerimiz eve getirilinceye ve Hamas tamamen yenilgiye uğratılıncaya kadar savaşı durdurmayacak." dedi.

İsrail medyası da genel bir tavır takınarak, "Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail için adalet yok" yorumunda bulunarak mahkemenin yetkilerin sorguladı.

AA, Haber 7