Erdoğan, Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu Erdoğan, Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami “Batı İran’ı nükleer bir devlet olarak kabul etti” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Yönetim Kurulu’nda İran’da yüzde 84'e kadar zenginleştirilmiş uranyum izine rastlanması konusundaki endişelerini dile getiren Batılı tarafların açıklamalarının ardından, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami “Batı İran’ı nükleer bir devlet olarak kabul etti” ifadelerini kullandı. Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Tesnim Haber Ajansı’na göre İslami, ‘Batı'nın İran'la ilişkilerinde tek seçeneğinin diplomasi’ olduğunu belirtti.

İslami bu açıklamaları yaparken, İran'ın UAEA Temsilcisi Muhsin Neziri Asl, Batılı güçlerin ‘tehlikeli bir nükleer tırmanma’ suçlamasına rağmen ülkesinin nükleer dosyasında iş birliğine hazır olduğunu söyledi.

İran’da nükleer silah üretmek için gereken orana yakın zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları bulunduktan sonra UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi geçtiğimiz cuma ve cumartesi günü İran'ı ziyaret ederek, burada Tahran'ın niyeti hakkında ‘güvenceler’ almıştı.

Neziri Asl Fransız Haber Ajansı’na (AFP) verdiği röportajda, “Ortak ilgiyi içeren meseleleri ele almak için önümüzdeki haftalar ve aylarda yapılacak çok iş var. Bu amaçla İran Rafael Grossi ile çalışma yönünde büyük bir arzu gösteriyor. Kavgadan kaçınmalı ve büyük bir sorumluluk duygusuyla birlikte çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

İranlı temsilci bu konuda ve özellikle de Tahran'ın Grossi'nin İran'ın bazı nükleer tesislerdeki güvenlik kameralarını yeniden başlatmayı kabul ettiği yönündeki açıklamalarını reddetmesiyle ilgili daha fazla ayrıntı vermek istemedi.

Bu hafta toplanan UAEA Yönetim Kurulu’na verdikleri bildiride Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ın ‘tehlikeli ve amansız bir nükleer tırmanışı’ içeren davranışını kınayarak “Bu yüzde 83,7'lik benzeri görülmemiş uranyum zenginleştirmesi oldukça tehlikeli bir tırmanış” ifadelerini kullanmışlardı.

Yüzde 83,7 uranyum zenginleştirme oranı, bir nükleer bomba üretmek için gereken yüzde 90'a çok yakın bir oran. Bu nedenle ABD'nin UAEA Temsilcisi Büyükelçi Laura Susan Holgate, bu parçacıkların bulunmasının ‘endişe verici bir gelişme’ olduğunu kaydederek, “İran bu olayın bir daha yaşanmayacağının garantisini vermeli” demişti.

Şarkulavsat