UBS Grup’un, batmak üzere olan banka Credit Suisse'i kurtarmasından sonra İsviçre'nin finans sektöründe on binlerce kişinin işsiz kalacağı ifade ediliyor.

Credit Suisse'in yurt içi işletmesinde 50 binden fazla kişinin istihdam edildiği söyleniyor. Bu insanların işsiz kalacağı, İsviçre finans sektörünün yükünün artacağı belirtiliyor.

Credit Suisse’i alan USB yatırım bankası binlerce kişiyi tasfiye edecek. İsviçre Banka Çalışanları Derneği yaptığı açıklamada, “İşten çıkarmalar yıl sonuna kadar durdurulmalı. Bu devir işleminde binlerce kişi işsiz kalacak, bu piyasanın kaldıramayacağı ölçekte çok büyük bir tehdit” dedi.

UBS ile Credit Suisse arasındaki 3 milyar İsviçre Frangı (3,25 milyar dolarlık) anlaşma, bankada tahvili bulunan insanlar tarafından eleştirildi.

2022'nin sonunda 50 binden biraz fazla kişiyi istihdam eden Credit Suisse, bu yıl 4 bin kişiyi tasfiye etmişti. Devir teslimden sonra ise 20 bin kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bunun İsviçre finans sektöründe domino etkisine dönüşüp, diğer kurumları da etkileyeceği tahmin ediliyor. Credit Suisse’i satın alan UBS’nin ise 170 binden fazla çalışanı var. UBS, kendi personellerinden bazılarını Credit Suisse’e kaydıracak. Ancak bunun da bir sorun doğuracağına dair piyasada korku hakim. 

UBS CEO'su Ralph Hamers, 2027 yılına kadar yılda 8 milyar dolarlık maliyetten kaçılabileceğini ifade etti. Hamers, 6 milyar doları personel azaltımından sağlayacaklarını söyledi. 2 milyar doları ise harcamalardan kısarak elde edecekler. Credit Suisse geçen yıl personel maliyetlerine 8,8 milyar SFr (İsviçre Frangı) harcadı.

Hem UBS, hem de Credit Suisse’in yüzde 3 ila 5’ine sahip olan Ethos Vakfı, 20 bin işten çıkarma beklediğini açıkladı. Buna dair hem İsviçre hem de iki bankaya baskı uyguluyorlar. Ethos, “Ancak sıkı bir planla rekabeti sürdürebiliriz.” dedi.