Bahçeli: Emniyet ve yargıda kanun dışı ilişki ağlarının farkındayız Bahçeli: Emniyet ve yargıda kanun dışı ilişki ağlarının farkındayız

BDA Başkanı Mehmet Ali Bayram, derneğin kuruluş amacı hakkında bilgi vererek şöyle konuştu:

"İBDA'cıyız!"

"İbda" kelimesinin Arapça’da "Eşi-benzeri olmayan eser meydana getirmek" anlamına geldiğini belirten Bayram, "Bu, dışarıdan bir yapılanmanın kısaltmasıymış gibi lanse edildi. Biz de ‘İslami Büyük Doğu Akıncısı’ kavramını reddetmediğimiz için zaman içinde bir kısaltmaya dönüştü. ‘Büyük Doğu-İBDA’ İslami bir dünya görüşü. Batı, kendi fikir dünyası içinde liberalizmi ya da komünizmi ortaya çıkarmış ve ‘insana yakışan düzen budur’ demiş. Senin İslami olarak bir fikrin var mı? Dolayısıyla ‘İslami Büyük Doğu Akıncıları’ genel bir yakıştırma oldu. Elbette biz bunu reddetmiyoruz. Evet, ‘İslami Büyük Doğu Akıncısıyız’ ama esasen böyle bir açılım yok. Köken olarak elbette bu fikir akımına bağlıyız ve oradan mülhem bu ismi koyduk" dedi.

"FETÖ'cüler ve darbeciler bizi terörist ilan etti"

Bayram, dernek çalışmalarının "Yasadışı olarak kabul edilen bir yapının legalleşme çabaları mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bizim yasadışı dediğimiz şeyler aslında izafi. Adnan Menderes bu memleketin başbakanıydı, darbe oldu ve idama mahkum edildi. Terörist ilan edildiğimiz dönemde bu ülkenin mevcut Cumhurbaşkanı da hapse atıldı. Ya da Necmettin Erbakan darbeyle indirildi. ‘Yasadışı’ ya da ‘yasal’ kavramları döneme göre değişen şeyler. Bizi yasadışı ilan edenler darbeciler ve FETÖ’cülerdi. Bunların bugün durduğu yer ortada. Birileri ABD’de kaçak, diğerleri 28 Şubat davasında mahkum oldular. Biz yasadışı olduğumuzu kabul etmiyoruz. En büyük vatansever biziz ve memleketimiz için kaygı duyuyoruz. Mevcut hukuk içinde de mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu da birçok arkadaşımız da davalarından beraat etti. O zaman gadre uğrayan insanlara hakları iade edildi. Suçlamaların uydurma olduğu ortaya çıktı"”

"Dünyanın herhangi bir yerindeki bir mazluma sırtımızı dönmeyeceğiz"

"Bu memleket için kaygı duyan herkese kapımız açık" diyen Bayram, "İdeal bir düzen peşinde koşan, bunu arzulayan herkes, kim olursa olsun üye olabilir. Derneğe üye olan insanların profili de genel olarak bu. Salih Mirzabeyoğlu’nun fikirleri üzerinde çalışmalarımız olacak. Kültür sanat faaliyetleri ve ümmetin nerede bir mazlumu varsa onların sıkıntılarını gidermek için yardım faaliyetlerinde bulunacağız. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir mazluma sırtımızı dönmeyeceğiz" şeklinde konuştu. Bayram, dernek bünyesinde eğitim programları yapılacağını belirterek, yabancı dil kursları, resim ve müzik derslerinin yanı sıra dini eğitimlerin de verileceğini söyledi.