Süperiletkenlik, bazı maddelerin, heyecan verici sonuçları olan inanılmaz bir özelliğidir. Örneğin, bir kez ulaşıldığında, söz konusu maddeler elektriği direnç göstermeden iletebilir, dolayısıyla enerji kaybı olmaz. Ancak çoğu madde aşırı düşük sıcaklıklarda süperiletkendir. Oda sıcaklığında bir süperiletken arayışı devam ediyor ve biraz da bilimsel drama içeriyor.

Birkaç yıl önce, 15°C sıcaklıkta süperkritik hale gelen, ancak 2,5 milyon atmosferlik basınç gerektiren, oda sıcaklığında bir süperiletken iddiası vardı. Bu, kayalık bir gezegenin çekirdeğinde bulabileceğiniz basınç düzeyindedir ve maddeleri iki elmas arasına sıkıştırarak elde edilebilir. Diğer bilim insanları, kullanılan verilerin uydurma olduğu suçlaması da dahil olmak üzere, sayıların ele alınma biçimiyle ilgili sorunları gündeme getirdi.

Makale geçen Eylül ayında Nature dergisi tarafından geri çekilmişti ve ekip bu çalışmayı yeniden sunmaya hazır olduklarını iddia ediyor. Ayrıca (doğrulanırsa) daha da sıra dışı özelliklere sahip yepyeni bir maddeyi duyurdular. Yeni madde, 20.5°C'ye kadar ve çok daha düşük bir basınçta, kabaca 10.000 atmosferde, süperiletken hale gelen nitrojen katkılı lutesyum hidrit olarak tanımlanıyor.

Rochester Üniversitesi'nde yardımcı doçent Ranga Dias liderliğindeki bir ekipten bir açıklama, "Bu madde ile ortam süperiletkenliği ve uygulamalı teknolojilerin şafağı geldi." dedi. Sahada kesinlikle hararetle tartışılacak bir iddia.

Önceki çalışmayı eleştirenlerden biri olan California San Diego Üniversitesi'nden Jorge Hirsch, hidrojen bakımından zengin süperiletken maddeler yaratma becerisine şüpheyle yaklaşıyordu. Yeni madde aynı zamanda bir hidrit, ancak kükürt ve karbon kullanmak yerine nitrojen ve lutesyum (atom numarası 71) adı verilen bir nadir toprak elementi kullanıyor. Yüzde 99 hidrojen ve yüzde 1 nitrojen gazı karışımı, 200°C'de üç gün boyunca saf lutesyum içeren bir reaksiyon odasına yerleştirildi.

Ortaya çıkan bileşik parlak maviydi, ancak deney için baskı altına alındığında parlak pembeye döndü. Araştırmacılara göre süperiletken olduğu sürece pembe kaldı. Ve sonra süperiletken olmayan metalik durumdayken kırmızıya döndü.

Dias, "Çok parlak bir kırmızıydı." diyor. "Bu yoğunluktaki renkleri gördüğümde şok oldum. Popüler 2009 Star Trek filminde Spock'ın yarattığı bir maddeden sonra, bu durumdaki madde için mizahi bir kod adı - 'reddmatter' - önerdik."

Ekip, reddmatter'ın süperiletken özelliklerine ilişkin veri toplamada sınırları aştıklarını söylüyor. Diğer bağımsız araştırmacılar, gerçekten de Dünya'daki her endüstride devrim yaratabilecek bir maddeye doğru bir adım olup olmadığını görmek için bunu kesinlikle inceleyecekler.

Kaynak: IFLSCIENCE’da