Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihini açıklamasının ardından tam olarak seçim sathı mailine girilmiş oldu. Böylece ittifakların da kesinleşmesi için çalışmalar hızlandırıldı.

Bu çerçevede Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ı Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi'nde ziyaret etti.

Ziyaret sonrası Yıldırım, “Yeniden Refah Partisi ile görüşmemiz çok olumlu geçti. Arzu ediyoruz ki bu seçimde birlikte yol yürüyelim” diye konuştu.

Yıldırım, “Sayın Genel Başkan Fatih Erbakan ve arkadaşları bu konuda kendi bünyelerinde değerlendirmelerini yapacaklar ve ondan sonra kararlarını kamuoyuyla paylaşacaklardır. Bize gösterdikleri bu sıcak ilgi ve ev sahipliği için bir kez daha Sayın Genel Başkan'a ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Edinilen bilgilere göre Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı’na katılım şartı olarak; LGBT derneklerinin kapatılacağı, tarıma ve çiftçilere destek verileceği, 6284 sayılı kanunun kalkacağı, süresiz nafaka kalkacağı, ahlak ve maneviyat öncelikli eğitim sisteminin inşa edileceğini ileri sürdü.

Hulusi Şentürk: Görüşmeler çok olumlu geçti

Baran Haber’e konuşan AK Parti Milletvekili Hulusi Şentürk, “Fatih Erbakan’ın Cumhur İttifakı’na katılma ihtimali çok güçlü. Bugün yarın bekliyoruz sonucu. Üstten olmasa bile alttan yüzde 60-70 oranında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına destek var. İnşallah üstten de çıkacaktır. Görüşmeler çok olumlu geçti.” dedi.

Fatih Erbakan’ın Cumhur İttifakı’na katılmasının önemine değinen Şentürk, şunları söyledi.

Saadet Partisi hızla oy kaybettiği için Yeniden Refah Partisi Saadet’in iki kat oy potansiyeline sahip. Dolayısıyla Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılması durumunda şu an Saadet’te kalıp da ne yapacağını şaşırmış olan eski milli görüşçü arkadaşların Saadet’ten fiilen kopacağını tahmin ediyorum. Olayın sadece Yeniden Refah Partisi’nin 1.2 oy oranı değil. yüzde 2’lere kadar etki eder. Saadet Partisi’nin oyları da baya düşecektir.

Kılıçdaroğlu’na ‘mücahit’ demenin tevil götürür bir yanı yok

Saadet Partisi’nin CHP ile birlikte oluşunun şaşırtmadığını söyleyen Şentürk, Saadet Partililerin “Mücahit Kılıçdaroğlu” sözlerine de haddi aşan ifadeler dedi. Şentürk, “Bu sözler artık tevil getirmiyor. Kılıçdaroğlu’na mücahit demenin tevil götürür bir yanı yok. Bu nasıl bir şaşkınlıktır anlayabilmiş değiliz. İttifak, aynı değerlere sahip olan insanlar bir araya gelir. Saadet burada kalkıyor kendisiyle taban tabana zıt olan CHP ile birlikte oluyor.” dedi.

Erbakan’ın ittifaka katılım şartlarını değerlendiren Şentürk, “Bu bahsi geçen 30 başlıktan oluşan konuların neredeyse hepsiyle zaten ittifak halindeyiz. Bu şartlar zaten bizim de desteklediğimiz şartlar. Aynı değerleri savunuyoruz. Bunu kalkıp da mutabakat metni gibi yayınlanmasını doğru bulmuyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Baran Haber