Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılmasına dair cumhurbaşkanı kararının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları da Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararda, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 116 ncı maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Öğle saatlerinde yayınlanan cumhurbaşkanı kararının ardından YSK'nin 2023/90 ve 2023/91 sayılı kararları da Resmi Gazete'nin ikinci mükerrer sayısında yer aldı.

İlk kararda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kararının YSK tarafından değerlendirildiği ve seçimin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılmasına karar verildiği aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda oylama 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak.

İkinci kararda ise seçimlerde aday olmak için istifa etmesi gereken kamu görevlileri hatırlatıldı ve istifa tarihleri belirlendi.

Kararda milletvekili adayı olmak isteyen hakimler, savcılar, yüksek yargı organı mensupları, öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, subaylar, astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe kurulu başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin istifa etmesi gerektiği hatırlatıldı.

Ayrıca kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların da görevlerinden ayrılması zorunlu.

Bu statüdeki kamu görevlilerin en geç 16 Mart Perşembe günü, saat 17.00'a kadar istifa etmesi gerekiyor. Emeklilik dilekçesini verip aday olmak isteyen kamu görevlilerinin de aynı tarihe kadar dilekçelerini sunması gerektiği belirtildi.