Türkiye ve Yunanistan pozitif çerçeve belirledi

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcıları Büyükelçi Burak Akçapar ve Sayın Konstantinos Fragkogiannis, iki ülke arasında Pozitif Gündem kapsamındaki Ortak Eylem Planı'nın dördüncü tur görüşmeleri için 22 Mart 2023 tarihinde Ankara'da biraraya gelmişlerdir.

Toplantıda Pozitif Gündem listesinde yer alan girişimcilik, turizm, enerji, ulaştırma ve telekomünikasyon, denizcilik, bilgi ve iletişim teknolojileri, eğitim, sosyal güvenlik, sağlık ve çevre alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi gibi 25 başlıkta kaydedilen ilerleme hakkında ayrıntılı bir güncelleme yapılmıştır.

Birçok maddenin başarıyla sonuçlandırıldığı kaydedilmiştir. Listedeki diğer bazı maddelerde de tatmin edici ilerleme sağlanmıştır.

Görüşmeler, bir sonraki üst düzey toplantı sırasında imzalanabilecek ilgili anlaşmaların nihai hale getirilmesi için bir çerçeve oluşturmuştur.

Sözkonusu aktif ve devam eden süreçte elde edilen kaydadeğer ilerleme ışığında, iki taraf, Pozitif Gündem bağlamında ilave işbirliği konularının araştırılması hususunda mutabık kalmıştır."

Yunan basını: Ankara ve Atina askeri tatbikatları asgari düzeyde tutmak için gayrı resmi anlaştı

Yunanistan basını, Ege Denizi’nin iki kıyısındaki seçimler yüzünden Ankara ve Atina’nın askeri tatbikatları asgari düzeyde tutmak için gayrı resmi anlaştığını duyurdu.

Kathimerini gazetesinin haber sitesinde yayınlanan haberde, Türkiye’de yaşanan deprem ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından seçimler öncesi iki ülke arasında yaşanan gerginliğin düşmesine dikkat çekildi.

Gerginliğin düşmesinin ardından iki ülke arasında açılan iletişim kanallarıyla birlikte, her iki tarafın da Ege'deki askeri tatbikatları asgari seviyede tutmak için gayrı resmi bir anlaşmaya vardığı bildirildi.

Yunan gazetesine göre, iki ülkede seçimler tamamlanana ve sonuçlar belli olana kadar NATO ve çok uluslu işbirliği anlaşmalar gereği planlananların dışında iki ülkenin Ege’de büyük bir deniz tatbikatı yapmayacağı aktarıldı.

Bu çerçevede ilk ayağı şubat ayı ortasında Ege’nin batısında tamamlanan Yunan askeri tatbikatının, Girit açıklarında yapılması öngörülen ikinci ayağı ya yaz sonuna ertelenecek ya da küçük çaplı düzenlenecek.

Yine bu bağlamda bu yılki uluslararası hava tatbikatına, doğrudan veya dolaylı olarak Yunan-Türk gerilimlerinin azaltılmasına katkıda bulunmak isteyen ABD ve İsrail'in askeri güçleri iştirak etmeyecek.

Yaz dönemi boyunca sürmesi beklenen bu gayrı resmi moratoryumun, her iki tarafa da farklı nedenlerle fayda sağlaması bekleniyor.

Bu uzlaşı Yunanistan'a, Türkiye'nin Oruç Reis araştırma gemisiyle yaşanan krizden bu yana yaklaşık üç yıldır neredeyse sürekli alarmda tutulan askeri deniz güçlerinin bakım sürecine girmesi için zaman tanıyacak.

Ege’de yaşanan gerilim yüzünden donanmaya ait 12 gemi Yunanistan dışında Ege’de sürekli hazır bekletiliyor.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un, donanmanın bakımdan geçmesi ve bütün koşullara uygun hazır hale gelmesi için verdiği son talimat yine gergilin düşmesinin yeni bir belirtisi olarak görülüyor.

Ankara: Yunan F-16'ları, Doğu Akdeniz'de Türk savaş uçaklarını taciz etti

Yunan basınına göre Türk tarafında donanmaya ait gemilerin yüzde 80’nin İskenderun ve Mersin koylarında depremin ardından askeri amaçlı olmayan hizmetler için hazır tutuluyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, dün yaptığı açıklamada ülkedeki genel seçimlerin mayıs ayında yapılacağını bildirmişti.

Ankara'da bugün önemli görüşme

Bu arada a Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, Yunan mevkidaşı Konstantinos Fragkogiannis ile bugün Ankara’da çalışma toplantısı düzenleyecek.

Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre, Türkiye ve Yunanistan arasında ekonomi ve ticaret alanındaki Pozitif Gündem diyaloğu kapsamında Akçapar, Fragkogiannis ile Ankara'da bir araya gelecek.

Söz konusu toplantı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın 2021’de Ankara’da yaptıkları görüşmede mutabık kaldıkları Pozitif Gündem girişiminin 4. toplantısı olacak.

Toplantıda, ikili ticari, ekonomi, enerji, ulaştırma, eğitim, sağlık, çevre ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı’ndaki ilerlemenin gözden geçirilmesi ve sürece dahil edilebilecek yeni işbirliği sahalarının istişare edilmesi öngörülüyor.

Euronews