Orhan Karaağaç'ın konuğu olan Yusuf Kaplan, Salih Mirzabeyoğlu'na dair açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:

Yusuf Kaplan: Doğrusu ben Salih Mirzabeyoğlu'nun hakkının yendiğini düşünüyorum. Çok esaslı metinleri var. Dolayısıyla Salih Mirzabeyoğlu'nun eserleri okunacak, okunması gereken eserler ve harcanan eserler. Çok ciddi eserleri var. Beş-altı ay oldu, gönderildi bana. Daha önce bana eserleri gelmişti, taşınma sıralarında kayboldu. Burada vicdani bir muhasebe ve hatırlatma; Salih Mirzabeyoğlu'nun eserlerini de okuyorum şu an. Çok ciddi bir medeniyet fikri var ve derinlikli felsefi olarak aslında Türkiye'de ciddi bir çağdaş İslam düşüncesinin, çağdaş düşüncenin okunması, çağdaş İslâm düşüncesinin inşası konusunda güzel ipuçları var.

Orhan Karaağaç: Salih Mirzabeyoğlu'nun çok hoşuma giden bir sözüdür: “Şartların objektif tahliline fikri taktik edebilmeliyiz.”

Yusuf Kaplan: Burada hakkı yeniyor, hiç kimse buna dikkat çekmiyor ve biraz da o arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin tepkisi bu yüzden de olabilir. Yani üstü çiziliyor Salih Mirzabeyoğlu'nun... Salih Mirzabeyoğlu'nu okuyan ve belli bir donanımı olan zehir gibi insanlar da var.

Kaynak: My Mecra, Sezai Karakoç Özel Yayını, Yusuf Kaplan, 17 Kasım 2021