Jonathan Cook, Middle East Eye'de köşesinde yazdığı yazıda Batı'nın Gazze karşısındaki iki yüzlülüğünü ele alıyor. Tercüme ettiğimiz yazıda İsrail'in Gazze'deki Nusayrat mülteci kampında yaptığı katliamdan ve bu katliamda ABD'nin rolünden bahsediyor. İsrail, Hamas tarafından esir tutulan dört İsrailliyi kurtarma bahanesiyle 270'den fazla Filistinliyi katletti. Bu katliam, Biden yönetiminin Gazze'deki "kırmızı çizgilerini" aştı ve ABD'nin "insani yardım iskelesi"ni bir askeri üs olarak kullanmasını ve hatta operasyona askerlerini dahil etmesini içeriyordu. Yazıda ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden ablukasını, yardım çalışanlarına yönelik saldırılarını ve Batı medyasının ve politikacıların İsrail'in eylemlerine karşı gösterdiği ikiyüzlülüğü eleştiriyor. Son olarak, Biden yönetiminin İsrail'in katliamını desteklemesiyle ve ateşkesi engellemesiyle Gazze'de devam eden şiddetin sorumluluğunu paylaştığını söylüyor.

İşte Jonathan Cook'un yazısı:

İsrail, yalnızca Biden yönetiminin Gazze'deki sahte "kırmızı çizgilerini" aşmakla kalmadı, hafta sonu Nusayrat mülteci kampındaki katliamıyla bunları bir buldozerle yıktı.

Cumartesi günü, İsrail ordusunun 7 Ekim'deki saldırısından bu yana Hamas tarafından esir tutulan dört İsrailliyi kurtarma operasyonu, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 270'ten fazla Filistinlinin ölümüne yol açtı.

Gerçek ölüm sayısının asla bilinmesi mümkün olmayabilir. Sayısız erkek, kadın ve çocuk, bombardımanın altında enkaz altında kalmış, ezilerek ölmüş veya hapsolmuş ve boğuluyor ya da zamanında çıkarılamazlarsa susuzluktan yavaşça ölüyorlar.

Yüzlercesi, yaraları onları öldürmezse, İsrail'in hastaneleri yıkması ve Filistinli tıp personelini toplu olarak kaçırma eylemlerinin ardından neredeyse hiçbir tıp tesisi kalmayan bir durumda, işkence verici yaralardan mustarip. Ayrıca, İsrail'in aylardır uyguladığı yardım ablukası nedeniyle kurbanları tedavi etmek için ilaç bulunmuyor.

İsrailliler ve Amerikan Yahudi örgütleri, İsrail esirlerinin serbest bırakılmasında meydana gelen katliamı kutladılar. Oysa bu esirler, İsrail ateşkesi kabul etmeye hazır olsaydı aylar önce evlerine dönebilirlerdi.

Raporlara göre, Gazze'nin orta kesimindeki kanlı İsrail operasyonunda üç esir daha, bunlardan biri muhtemelen bir Amerikan vatandaşı, öldürülmüş olabilir.

“Hamas'ın bize bir şey yapacağından endişelenmiyorduk”

Ha'aretz gazetesinde pazar günü yayımlanan bir açıklamada, şubat ayında serbest bırakılan bir esir olan Louis Har, kendi esaretiyle ilgili olarak şunları söyledi: "En büyük korkumuz İsrail ordusunun uçaklarıydı ve içinde bulunduğumuz binayı bombalayacakları endişesiydi. Hamas'ın bize bir şey yapacağından endişelenmiyorduk. Hiçbir şeye itiraz etmedik. Bu yüzden beni öldüreceklerinden korkmuyordum."

İsrail medyası, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın cumartesi günkü operasyonu "İsrail'in savunma kuruluşunda 47 yıldır hizmet etmiş olduğum süre boyunca tanık olduğum en kahramanca ve olağanüstü operasyonlardan biri" olarak tanımladığını bildirdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı, Gallant'ın yanı sıra Başbakan Benjamin Netanyahu için savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan dolayı tutuklama emri almak için çalışıyor. Suçlamalar arasında Gazze halkını planlı bir şekilde açlıktan öldürme çabaları da yer alıyor.

Devlet Terörü

İsrail, sekiz aydan uzun bir süredir savaş yasalarını göz göre göre ihlal ediyor.

Gazze'de şimdiye kadar en az 37.000 Filistinlinin öldürüldüğü biliniyor, ancak Filistinli yetkililer, İsrail'in bölgenin kurumlarını ve altyapısını acımasızca yok etmesinin ardından haftalar önce ölüleri düzgün bir şekilde sayma yeteneğini kaybetti.

İsrail ayrıca, çoğunlukla gözlerden uzak, Gazze nüfusunu yavaş yavaş açlıktan öldüren bir kıtlık meydana getirdi.

Uluslararası Adalet Divanı, ocak ayında İsrail'i soykırımla yargıladı. Geçen ay, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah şehrine yönelik saldırılarını derhal durdurmasını emretti. İsrail, her iki karara da öldürme çılgınlığını artırarak karşılık verdi.

İsrail'in cezasızlık duygusunun bir başka göstergesi olarak, cumartesi günkü kurtarma operasyonunda bir başka savaş suçu işlendi.

İsrail, Gazze'nin umutsuz nüfusuna yardım sağlamak için gönderilen insani yardım kamyonunu, askeri operasyonu gizlemek için kullandı. Uluslararası hukukta buna ihanet suçu denir.

Aylardır, İsrail Gazze'ye yardım ulaşmasını engelliyor, bu da nüfusunu açlıktan öldürme çabalarının bir parçası. Ayrıca yardım çalışanlarını hedef alarak ekim ayından bu yana 250'den fazlasını öldürdü.

Ancak daha özel olarak, İsrail, Gazze'deki Birleşmiş Milletler'in (BM) ana yardım kuruluşu olan UNRWA'ya karşı savaş açarak, kuruluşun Hamas'ın "terör" operasyonlarına karıştığını iddia ediyor! UNRWA'nın, BM'nin Gazze'deki İsrail'in vahşetlerine karşı son can simidi olan kuruluşun, kalıcı olarak gitmesini istiyor.

Kendi askerlerini bir yardım kamyonuna saklayarak, İsrail, Hamas'ı suçladığı şeyleri yaparak kendi "terörizm endişelerini" alay konusu yaptı.

Kötü Niyet

Bu şartlar altında, Biden yönetiminin İsrail'in eylemlerini hemen kınayacağı ve katliamdan uzaklaşacağı varsayılabilirdi. Bunun yerine, Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, kitlesel katliamı -veya kendi tabiriyle "cesur bir operasyon"u- üstlenmekte hevesliydi.

Pazar günü yaptığı bir röportajda, ABD'nin kurtarma operasyonunda yardım teklif ettiğini ancak nasıl olduğunu açıklamayı reddettiğini kabul etti. Diğer raporlarda, İngiltere'nin de destekleyici bir rol oynadığı belirtildi.

Sullivan CNN'e, "Amerika Birleşik Devletleri, İsrail'in Gazze'deki rehinelerin yerlerini belirlemesine ve kurtarılmalarını veya geri alınmalarını sağlamaya yönelik çabalarına birkaç aydır destek sağlıyor" dedi.

Sullivan'ın yorumları, bu tür desteğin istihbarat ve İsrail'in son aylarda küçük Gazze bölgesine attığı bombalardan - İkinci Dünya Savaşı sırasında Londra, Dresden ve Hamburg'a atılan toplam sayıdan daha fazla - sürekli bir tedarik sağlamaktan çok daha öteye uzandığına dair mevcut şüpheleri körükledi.

ABD askerleri, Filistinli sivilleri katleden kurtarma operasyonuna katıldı

Biden yetkilisi Axios web sitesine, sözde bir Amerikan rehine birimine ait ABD askerlerinin, Filistinli sivilleri katleden kurtarma operasyonuna katıldığını açıkladı.

Ek olarak, görüntüler Washington'un yüzen iskelesini, saldırıya katılan helikopterlerin arka planında gösteriyor.

İskele, görünüşe göre Gazze kıyısına çok büyük bir maliyetle - yaklaşık 320 milyon dolar - ve iki aydan uzun bir süreyle, İsrail'in karadan gelen yardımı engellemesini atlatmak için inşa edildi.

Gözlemciler o sırada bunun sadece son derece pratik olmayan ve verimsiz bir yardım teslimat yöntemi olmadığını, aynı zamanda inşa edilmesinin arkasında muhtemelen gizli, kötü niyetli motifler olduğunu savundu.

Gazze kıyısının ortasında bulunan konumu, İsrail'in bölgeyi ikiye ayırma çabalarını güçlendirerek, fiilen yeni bir sınır haline gelen ve İsrail'in cumartesi günkü gibi merkezi Gazze'ye baskın düzenlemesi için kullanılabilen bir kara koridoru oluşturdu.

Bu eleştirmenlerin haklı çıktığı anlaşılıyor. İskele, mayıs ortasında ilk teslimatlar geldiğinden beri bir yardım rotası olarak neredeyse hiç işlev görmedi.

İskele kısa sürede parçalandı ve onarımı ve tekrar hizmete alınması ancak cuma günü duyuruldu.

Şimdi, en az 270 Filistinliyi öldüren bir operasyon için bir karargâh olarak hemen kullanılmaya başlandığı anlaşılıyor, Washington'ı Dünya Mahkemesi'nin "olası bir soykırım" olarak adlandırdığı şeye daha da fazla suç ortaklığına sürüklüyor.

Ancak yardım kamyonunun kullanımı gibi, bu durum aynı zamanda Biden yönetiminin, UNRWA'ya fonunu kestikten sonra, Gazze'deki yardım operasyonunu en acil ihtiyaç duyulduğu anda doğrudan itibarsızlaştırmada İsrail'e yeniden katıldığını gösteriyor.

Bu, Dünya Gıda Programı'nın pazar günü yaptığı ve "güvenlik" endişelerini gerekçe göstererek iskeleyi yardım teslimatlarında kullanmayı durduracağını duyurmasının bağlamıydı.

"Başarılı" Katliam

Her zamanki gibi, Filistinlilerin hayatları, aylardır İsrail esirlerinin ve ailelerinin acılarını sona erdirebilecek bir ateşkese karşı kesinlikle direnen Batı medyası ve politikacıları için kelimenin tam anlamıyla değersizdir.

Alman Şansölye Olaf Scholz, dört İsrailli'nin serbest bırakılmasında 270’ten fazla Filistinlinin öldürülmesini "umut verici bir işaret" olarak niteledi. İngiliz Başbakanı Rishi Sunak ise "büyük rahatlama" duyduğunu ifade etti. Korkunç ölüm sayısından hiç bahsedilmedi.

Bu arada, The London Times, cumartesi günkü Filistinlilerin katliamını ve yapılan operasyonu "cerrahi bir darbe" olarak nitelendirdi.

Medya kuruluşları, sanki bin Filistinlinin öldürülmesi ve yaralanması - ve İsrail'in süreçte işlediği ardışık savaş suçları - hesaba katılmak zorunda değilmiş gibi, operasyonu "başarı" ve "cesur"ca olarak nitelendirdi.

BBC News'in cumartesi akşamı yayınlanan ana raporunda, serbest bırakılan esirlerin ailelerinin kutlamaları üzerinde nefes nefese odaklanıldı, Filistinlilerin katliamı ise bir ek düşünce olarak ele alındı. Programda, ölüm sayısının "tartışmalı" olduğu vurgulandı - ancak bunu yapanın her zamanki gibi İsrail olduğundan hiç bahsedilmedi.

Gerçek şu ki, vahşi "kurtarma" operasyonu, Netanyahu esirlerin serbest bırakılmasını müzakere etmekte o kadar isteksiz olmasaydı - ve böylece yolsuzluktan cezaevine girmekten kaçınmak ve ABD'nin onun geciktirmeciliğine o kadar müsamaha göstermeseydi tamamen gereksiz olurdu.

Ha'aretz'in askeri muhabiri Amos Harel, haftasonu yaptığı açıklamada, bu tür bir operasyonu tekrarlamak çok zor olacağını belirtti. Hamas, geri kalan esirleri, muhtemelen tünellerinde, yeraltında daha da sıkı bir şekilde koruyarak ders çıkaracaktır.

Batı’nın sahtekarlığı

Gazze'deki sekiz aylık katliamı Netanyahu'nun savaş kabinesinde denetlemede yer alan ve Batı'da yaygın olarak "ılımlı" olarak tanımlanan politikacı-general Benny Gantz, pazar günü hükümetten istifa etti.

Görünüşte anlaşmazlık, İsrail'in önümüzdeki aylarda Gazze'den nasıl çekileceğiyle ilgili olsa da, daha olası açıklama Gantz'ın hem İsrail Başbakanı insanlığa karşı suçlardan dolayı tutuklanma riskiyle karşı karşıya kalırken Netanyahu'dan uzaklaşmak istediği hem de onun yerine geçmek için yapılacak seçimler için hazırlanmak istediği olabilir.

Pentagon ve Biden yönetimi Gantz'ı kendi adamları olarak görüyor. Onu hükümetten çıkarmanın, Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde, Donald Trump'ın İsrail Başbakanı ile yakınlaşmaya çalışacağı bir dönemde, Netanyahu üzerinde ek bir baskı unsuru sağlayabilir.

Washington'ın "dürüst bir aracı" olma iddiası, Batı'nın sadık siyasi ve medya sınıfı haricinde herkese, her zamankinden daha da alaycı görünüyor.

Ancak daha olası olan şey, görünürdeki çelişkinin, Washington'ın gerçek hedefi gizlemek için yaptığı çabaların sonucu oluşan mantıksal karmaşıklığın sadece bir belirtisi olmasıdır: İsrail'in halihazırda oldukça iyi ilerlediği şeyi yapması için daha fazla zaman kazandırmak.

“Gazze'deki hayatlarımız bir anda alt üst oldu” “Gazze'deki hayatlarımız bir anda alt üst oldu”

Jonathan Cook / Middle East Eye