Yeni yaptırım paketi; enerji, finans ve ticaret gibi Rus ekonomisinin yüksek değerli sektörlerini hedef alacak. Paketle AB, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit eden eylemlerden" sorumlu tuttuğu 116 kişi ve kuruluşa yönelik kısıtlayıcı tedbirleri hayata geçiriyor.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'ya savaş açtığı gerekçesiyle Rusya'ya yönelik açıkladığı 14'üncü yaptırım paketinde, ilk kez Rus sıvılaştırılmış doğal gazıyla (LNG) ilgili kısıtlayıcı tedbirler yer aldı.

Yaptırımlar, AB tesislerinin Rus LNG'sini üçüncü ülkelere aktarmak için kullanılmamasını sağlamak ve böylece Rusya'nın LNG satışı ve nakliyesinden elde ettiği gelirleri azaltmayı amaçlıyor.

AB, Rus LNG'sinin üçüncü ülkelere aktarma işlemleri amacıyla AB topraklarında yeniden yükleme hizmetlerini yasakladı.

Doğal gaz sistemine bağlı olmayan AB terminalleri üzerinden Rus LNG'sine ithalat kısıtlamaları getirdi.

Yeni yatırımlarda mal, teknoloji ve hizmet tedariki de yasaklandı.

Bolivya'da "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla 3 eski komutan hapse gönderildi Bolivya'da "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla 3 eski komutan hapse gönderildi

Rusya Merkez Bankası'nın sistemi ve Rusya'dan fon alan kuruluşlar da yaptırımların hedefinde.

yaptırım paketinde AB'ye uçuş yasağının genişletilmesi ve siyasi parti, medya kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin Rusya'dan fon almasının yasaklanması da yer aldı.