Madrid Özerk Topluluğu Başkanı Isabel Díaz Ayuso tarafından düzenlenen törende Uluslararası Madrid Madalyası ile ödüllendirilen Milei, Arjantin Merkez Bankası'nın tamamen "temizlenmesinin" ardından yürürlüğe girecek bu yasa ile enflasyonu tamamen sona erdirmeyi hedeflediklerini belirtti.

"Para Basan Herkes Yargılanacak!"

Yasa tasarısına göre, para basımı durumunda Cumhurbaşkanı, Ekonomi Bakanı, Merkez Bankası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri ve senatörler dahil olmak üzere bu kararda rol alan herkes yargılanacak. Milei, bu düzenlemenin gelecekte iktidara gelebilecek olası komünist veya popülist yönetimlerin de para basarak enflasyona yol açmasını engelleyeceğini savundu.

Milei: "Ekonomik Göstergeler İyileşiyor"

Almanya'nın "ters kırmızı üçgen" yasağı İstanbul'da protesto edildi Almanya'nın "ters kırmızı üçgen" yasağı İstanbul'da protesto edildi

Arjantin Devlet Başkanı, açıklamalarında ülke ekonomisindeki olumlu sinyalleri de vurguladı. İlk çeyrekte yaşanan zorlu sürecin ardından ekonomik aktivite göstergelerinin iyileşmeye başladığını belirten Milei, genişleyen sektörlerin sayısının %50'yi aştığını ve öncü göstergelerin 2 aydan uzun bir süredir olumlu sinyaller verdiğini ifade etti.

"Vergi Artışı Mülkiyet Hakkına Tecavüzdür"

Milei ayrıca, popülist politikaların ülkeye verdiği zarara da dikkat çekti. Vergi artışlarını "mülkiyet hakkına tecavüz" olarak nitelendiren Milei, bu tür uygulamaların ekonomik büyümeyi baltaladığını ve tasarruf ile yatırım için gerekli teşvikleri ortadan kaldırdığını söyledi.