Rusya ve Kuzey Kore’nin çok yönlü ortaklığı aktif şekilde geliştirmeye devam ettiğini belirten Putin, “Kuzey Kore'nin Rusya'nın Ukrayna'daki özel askeri operasyonuna verdiği güçlü desteği, kilit uluslararası meselelerde bizimle dayanışma içinde olmasını ve Birleşmiş Milletler platformunda ortak öncelikleri ve görüşleri savunmaya hazır olmasını takdirle karşılıyoruz. Pyongyang, kolektif Batı’nın, adalete, bağımsızlığa, karşılıklı saygıya ve birbirlerinin çıkarlarını dikkate almaya dayanan çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulmasını engelleme girişimlerine kararlılıkla karşı çıkmaya hazır, sadık bir kafadaş ve destekçimiz olmuştur ve olmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

ABD ve müttefiklerinin, hedeflerinin Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratmak olduğunu açıkça beyan ettiğini anımsatan Putin, Batı ülkelerinin, 2014'te Kiev'deki silahlı darbeyi ve ardından Donbas'taki savaşı destekleyerek ve örgütleyerek kendilerinin kışkırttığı Ukrayna'daki çatışmayı uzatmak ve daha da alevlendirmek için ellerinden gelen her şey yaptığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya'yı çevreleme ve izole etme çabaları başarısız oldu. Ekonomik potansiyelimizi güvenle inşa etmeye, sanayi, teknoloji, altyapı, bilim, eğitim ve kültürümüzü geliştirmeye devam ediyoruz.

Uluslararası ilişkileri daha demokratik ve istikrarlı hale getirmek için yakın işbirliğine hazırız. Bu amaçla, ticaret ve karşılıklı ödemeler için Batı’nın kontrolü dışındaki alternatif mekanizmalar geliştirecek ve gayrimeşru tek taraflı yaptırımlara karşı birlikte mücadele edeceğiz. Aynı zamanda Avrasya’da eşit ve bölünmez bir güvenlik mimarisi inşa edeceğiz.”

"Ukrayna'nın NATO üyeliği savaş anlamına gelir!" "Ukrayna'nın NATO üyeliği savaş anlamına gelir!"

Putin bugün Kuzey Kore’ye giderek Kim Jong-un ile görüşecek.