Görüş: İbrahim Haceviç

***

Ataşehir Belediyesi'nin 2009'dan bu yana belediye başkanlığını yapan (eski) müteahhit Battal İlgezdi hakkında birtakım usulsüzlük, yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştı. 2012 yılında Taraf gazetesinde Mehmet Baransu tarafından yayınlanan haberlerden sonra, -dönemin- CHP Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Sağ ve -dönemin- Ataşehir Belediyesi Hukuk Müdürü avukat Erdal Ilıkgöz kalabalık bir grup tarafından darbedildiydi. Bu iki darp olayının sıcaklığı sürerken, 2009-2014 yılları arasında Ataşehir Belediyesi’nde başkan yardımcılığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi olarak görev yapan Erol Dolu da Ümraniye'de trafikte "aracıma çarptın" denilerek dövüldü.

Ataşehir Belediyesi’yle ilgili haberi yazan, "askerlere yedirilen 5 bin ton GDO'lu pirinç haberinden 19.5 yıl; MGK haberinden 17 yıl 1 ay; Egemen Harekat Planı'nın Taraf Gazetesi'nde yayınlandığı iddiasından 13 yıl hapis cezası" alarak 2015 yılından bu yana cezaevinde bulunan Mehmet Baransu, adına açılmış websitesinde yazdığı yazıda, "Ataşehir Belediyesiyle ilgili haberimin arkasında “Fethullahçıların” olduğunu söyleyenleri bugün bir kez daha üzeceğim. Bir önceki yazımda dediğim gibi beni kızdırdılar. Haber kaynaklarımı açıklama kararı aldım." diyerek haberinin kaynağını açıkladı. Baransu ayrıca, "tek tek haberleri ve haber kaynaklarımı açıklayacağım" diyerek yazdığı bir kitap olduğundan da bahsetmekte.

Ataşehir Belediyesiyle ilgili haberin kaynağı olarak "bazı CHP'lilerin bu haberin BİR CEMAAT OPERASYONU olduğu yalanını" yaydığını iddia eden Baransu, "haberin arkasında, o dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğü KOM Müdürü Nazmi Ardıç’ın olduğu yalanının" ortaya atıldığını da ilave ediyor. Baransu yazdığı yazıda, haberin kaynağının, daha doğrusu kaynaklar ile irtibatını sağlayanların "PATRON VE SEVGİLİ EŞİ" olduğunu açıkladı.

Peki "PATRON" kim ve "SEVGİLİ EŞİ" kim?

Baransu'nun kaleme aldığı yazıya göre, "PATRON", özellikle basında oldukça konuşulan "KARS KARDEŞLİĞİ"yle yakın, 2015 seçimlerinde CHP'den milletvekili seçilen BARIŞ YARKARDAŞ!

"- Tarihini şu an tam hatırlamamakla birlikte, telefonum öğlen saatinde uzun uzun çaldı. Toplantıdaydım ve telefonu açamıyordum. Telefonun susmaya niyeti olmayınca, toplantıdan çıktım. Acil bir durum olabilirdi. Arayan, telefonu kapatmamakta kararlıydı. Telefonu açtım ve cevapladım. Arayan bir gazeteci “arkadaşımdı”. Söze, “patron ne haber” diyerek başladı. “Patron” kelimesini basın camiasında bir tek isim kullanırdı. Medya dünyasında onu tanıyanlar ve onunla konuşanlar bu ismin kim olduğunu sanırım tahmin etmişlerdir. Arayan “Gerçek Gündem” internet sitesinin sahibi BARIŞ YARKADAŞ’tı. Barış CHP’li olması ve CHP’ye yakınlığıyla bilinirdi. Zaten yıllar sonra da CHP’den milletvekili seçildi. Bir de CHP Genel Başkan Yardımcısı GÜRSEL TEKİN’e çok yakın bir isimdi. Aralarından su sızmazdı. Hatta “gerçek gündem” internet sitesinin arkasındaki ismin, finansörünün Gürsel Tekin olduğu hep söylenip dururdu. Gerçekliği konusunda bugüne kadar ortaya bir belge konmasa da bu iddia perde arkasında hep konuşulur oldu."

Peki "PATRON'UN SEVGİLİ EŞİ" kim?

Baransu'ya göre de Barış Yarkardaş'ın "SEVGİLİ EŞİ", Yalçın Küçük ile Yeni Harman'da gazeteciliğe başlayan, şimdi ise Mehmet Ağar'ın "dostum" dediği Necdet Gülseven'in geçen hafta "SADAT'tan CHP'ye komplo" haberlerine merkez olan TV100 televizyonunda program yapan GÜRKAN HACIR!

"- Barış Yarkadaş’la konuşurken kendisine “sevgili eşin de yanında mı?” diye sordum. Kahkaha patlattı ve “yanımda, telefona veriyorum” dedi. Sevgili eşi dediğim kişi Barış’ın gerçek eşi değildi. Barış’ın yapışık ikizi Gürkan Hacır’dı. Barışla ne zaman telefonda konuşsam, Gürkan Hacır hep yanında olurdu. “Siz hiç ayrılmaz mısınız?” soruma, gülerek, “ben sevgili eşimden ayrılamam” derdi. “Eş” dememin nedeni buydu."

Mehmet Baransu'nun yazdığına göre "PARTON VE SEVGİLİ EŞİ", kendisini yukarıda bahsettiği gibi arıyorlar ve "benimle görüşmek üzere iki kişiyi" göndereceklerini söylüyorlar. "Bu kişiler, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediyenin bir avukatıydı. Bu kişilerin ellerinde belediye ve başkanla ilgili yolsuzluk iddiaları ve belgeler vardı. Savcılığa yapılan suç duyuru dilekçeleri ve içişleri bakanlığı müfettişlerinin raporları da ellerindeydi"

YARKARDAŞ VE HACIR’DAN BARANSU’YA İSPİYON

Mehmet Baransu "Ataşehir Belediyesi haberimin kaynağı" başlıklı yazısında daha sonra olanları da şöyle kaleme alıyor:

"- Yarkadaş ve Gürkan Hacır’ın yönlendirdiği bu iki isim, ya aynı gün ya da bir gün sonra gazeteye geldiler. Gelen kişiler Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı HALUK TAMGAÇ ve Başkanın eski AVUKATI ERDAL ILIKGÖZ’dü. Onlarla kısa bir tanışmanın ardından oturup iddialarını konuştuk. Ellerindeki belgeleri inceledim. Birer suretlerini aldım. Ellerinde ıslak imzalı belgeler dahil YÜZLERCE BELGE vardı. Belediyenin yaptığı yolsuzluk iddialarını, hukuksuzlukları, savcılığa yaptıkları müracaatları, İçişleri Bakanlığı müfettiş raporlarını benimle paylaştılar. İddialar, belgeler inanılmazdı. “Gerçek Gündem internet sitesinin, Barış Yarkadaş ve Gürkan Hacır’ın bu iddiaları haberleştirememelerini ise anlayamıyordum.

İddialarla ilgili araştırmalar yaptım. Belediye Başkanı dahil onlarca isimle görüştüm. İddialar ve belgeler göz ardı edilecek türden değildi. Daha sonra Taraf gazetesinde konuyla ilgili haberler yaptım. Bir süre sonra da Kanaltürk televizyonunda kısa süre önce çalışmaya başladığım Futbolizm adlı spor programında diğer iddiaları gündeme getirdim. Spor programında bu iddiaları gündeme getirmemin nedeni ise Ataşehir’deki Fenerbahçe Basket Salonu Ülker Arena’ya ait imar iddialarıydı.  

Taraf’taki haberden sonra CHP Genel Merkezini iddialarla ilgili aradım. Yerel Yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısını bağladılar. Hatırladığım kadarıyla ismi GÖKHAN’dı. Soy ismini şu an hatırlamadığım için kendisinden özür diliyorum. İddiaları kendisine sordum. Herhangi bir açıklama yapıp yapmayacaklarını, belediye başkanıyla ilgili soruşturma açıp açmayacaklarını, iddialar karşısındaki cevapları merak ediyordum. Kendisinden iddialara karşı açıklama beklerken, bana telefonda ilginç bir cevap verdi: “AK Parti’nin yolsuzluk iddialarını niçin haberleştirmiyorsunuz? Bilinçli bir şekilde sadece CHP’yi neden hedef alıyorsunuz.” Bu cevap karşısında şaşkına döndüm. Kendisine ne cevap vereceğimi bilemedim. İddialar korkunçtu ve iddialar cevap vermek yerine, konuyu çarpıtıyordu. Açıklamasına Taraf gazetesinde yayımladım. HABERİN KAYNAĞININ BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILARI HALUK TAMGAÇ VE İLGEZDİ’NİN AVUKATI OLDUĞUNU BİLİYORLARDI. Haberde isimleri de yer almıştı. Hatta haberin olduğu gün, bu iki ismi Battal İlgezdi’nin koruması ve şoförü dövmüştü. Bu şoförü aradım ve kendisiyle konuştum. Ardahanlıydı ve benim hemşerimdi. Ailesini uzaktan da olsa tanıyordum. Telefonda birkaç kez uzun uzadıya yaptıklarını konuştuk. Dayak olayını haber de yaptım."

Baransu'nun soyismini hatırlayamadığı CHP genel başkan yardımcısı, halen CHP PM üyesi, dönemin "yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı" olan GÖKHAN GÜNAYDIN'dır.

Mehmet Baransu kendisini "Fetulahçıların tetikçisi” gibi gösteren CHP'lilerin iddialarına karşı olarak Ataşehir belediyesiyle ilgili haberinin kaynaklarını açıklayarak iddiayı yalanlıyor ve kaynak olarak da CHP genel merkezini açıkça gösteriyor. Baransu'nun bu açıklamasına karşılık "PATRON VE SEVGİLİ EŞİ" yani Barış Yarkardaş ve Gürkan Hacır ne diyecek, ismi geçen CHP idarecileri neler açıklayacak "kamuoyu merakla bekliyor" elbette; en azından bu satırların yazarı bekliyor.

“FETÖ’NÜN BELEDİYELER İMAMI” ERDAL KARAASLAN

Baransu'nun açıklaması kendisi açısından bir "netlik" diyelim sağlıyor olsa da, yazısında bahsettiği "bazı CHP'lilerin" iddiası olan "kaynağı Fetulahçılar" ibaresinin de bir "reel zemini" var. En azından basına düşen iddialara göre, bu böyle diyebiliriz.

"FETÖ'nün belediyeler imamı" diye manşet üstüne manşet atılarak tutuklanan "danışman şirketi sahibi" Erkan Karaaslan'ı kim hatırlamaz. Önce Aydın, sonra Mersin, ardından da Avcılar belediyesine dair yapılan operasyonlarda ismi geçen "imam!" Erdal Karaaslan, kısa bir süre tutuklu kalıp sonra tahliye edilmişti. Tutukluğu sırasında da pek çok "itirafı" yayınlanmıştı. "İmam Erkan" kamu zararına sebep olma isnatlarının çoğundan beraat ettiği gibi, 24 Aralık 2022'de Mersin 7. ACM'nin verdiği ve kesinleşen kararıyla "FETÖ üyeliği ve imamlığı"ndan da beraat etti; diyenin yalancısıyım, mahkeme "tazminat talebi hakkı olduğunu" da karara yazmış.

Neyse, bunlar önemli değil.

Önemli olan Baransu'ya yönelik söylenen "kaynağı fetulahçılar" iddiası, onun kaynaklarını açıklaması ve ipin ucunun CHP genel merkezine gitmesiydi.

"Patron ve Sevgili Eşi"nin Baransu'ya gönderdiği, yolsuzluk evraklarını teslim eden iki kişi var, birinin ismi, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı olan HALUK TAMGAÇ. Baransu yazısında Barış Yarkardaş'ın Gürsel Tekin ile olan yakınlığından, adına kurulmuş "gerçekgündem" isimli haber sitesinin finansmanını Gürsel Tekin'in sağladığının söylendiğinden bahsediyor ki, bu iddiayı duymayan yoktur zaten.

"Patron ve Sevgili Eşi" yani Barış Yarkardaş ve Gürkan Hacır, Gürsel Tekin, Haluk Tamgaç, pek çok (içinde Ak Partili olanlar da var) belediyenin danışmanlık işini yapan "Fetö'nün belediyeler imamı" denilen ama beraat eden Erdal Karaaslan...

2019 yılında, CHP'ye yakın bir haber sitesinde yayınlanan ilginç bir haberi iktibas ediyorum; haberi okuyunca göreceksiniz ki, üslubundan anlaşılan, "içeriden beslenen" bir haber bu:

"- Gürsel Tekin... CHP İstanbul Milletvekili... Bir ara ismi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayları arasında dolaşmıştı... Ne olduysa oldu 31 mart seçimlerinde ismi pek ortalıklarda dolaşmasa da; kamuoyu 31 mart sonrası ne zaman piyasaya çıkacak diye merakla bekliyordu... CHP politikalarının evrensel bir boyut kazanmasında önemli bir payı olan, pratikteki icraatları bir yana teorik anlamda da CHP'nin önemli ve siyasi ağır topları arasında gösterilen Gürsel Tekin'in bu defa SÜTRE GERİSİNDEN SİYASET SAHNESİNDE yerini aldığı belirtildi... Bugün, "Gürsel Tekin mi Kemal Kılıçdaroğlu mu daha çok CHP'li belediyeleri ve başkanlarını seviyor" diye bir anket yapılsa, kuşkusuz burun farkıyla da olsa bu anketten Gürsel Tekin birinci çıkar... Aslında sayın Kılıçdaroğlu'nun da belediye ve başkanları için yaptıklarına, verdiği emeklere baktığımızda; TCK 235'teki ayrıntıdan Gürsel Tekin'in de nasiplenmiş olduğuna tanık olur, Kılıçdaroğlu'na da hakkını teslim edersiniz!

CHP'li belediyeler ve başkanları, Gürsel Tekin'in bu kadirşinas siyasi anlayışını değerlendirdiklerinde, kendilerinin ne denli şanslı olduklarını da anlayacaklarını düşünüyoruz... Gürsel Tekin'in CHP'li belediyelere ve başkanlarına "babacan" yaklaşımlarını en üst seviyeden değerlendireceklerini umut ediyoruz... Bu bağlamda; Gürsel Tekin, en güvendiği yoldaşlarından olan ve Şişli, Sarıyer, Ataşehir, Beşiktaş belediyelerinde yaptığı güzel işlerle anılan, tarih yazan Dr. Haluk Tamgaç'ı başta İBBB olmak üzere Aydın BŞB'sine lojistik destek vermek üzere görevlendirmiş! Gürsel Tekin'in CHP'li belediyeleri ve başkanlarını düşünerek böylesine hayırlara vesile olacak Haluk Tamgaç görevlendirmesi yaptığı için de yürekten kutluyoruz... YETMEZ AMA DEYİP, GÜRSEL TEKİN'DEN MERSİN, HATAY, ANTALYA VB. CHP'Lİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ İÇİN DE "TAMGAZ" HALUK TAMGAÇ GÖREVLENDİRMESİ YAPMASI BEKLENİLDİĞİNİ DE ARAYA SIKIŞTIRIP GÜRSEL TEKİN'E SORUYORUZ: "TAMGAÇ'I İHALELERE LOJISTIK DESTEK VERMESI KONUSUNDA MI İBBB VE AYDIN BŞB'YE GÖREVLENDİRDİNİZ?", "TAMGAÇ'TA ERKAN KARAARSLAN GİBİ; ANAHTAR TESLİMİ HER KONUDA BELEDİYELERE VE BAŞKANLARINA LOJİSTİK DESTEK VERECEK Mİ?", "TAMGAÇ, VERECEĞİ BU LOJİSTİK DESTEKLER KARŞISINDA BAŞKANLAR TARAFINDAN NASIL ÖDÜLLENDİRİLECEK?"

Malumunuz; şimdi Sincan cezaevinde yatan basında "FETÖ'nün Belediyeler İmamı" olarak yazılan Erkan Karaarslan, 15 Temmuz 2016 tarihine kadar mevcut CHP'li belediyelerin yüzde 90'nına 11 şirketi ve iktisadi kuruluşları üzerinden danışmanlık desteği veriyor, CHP'li belediyelerde hizmet üretmekte ve yerel politikalarıyla başarıdan başarıya dörtnala koşuyorlardı. "Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" der Anadolu insanı... İstanbul kaynaklarımızın aktardığı bilgi ve iddialara göre; Haluk Tamgaç, geçmişte Erkan Karaarslan'la yakın ilişkiler içinde olmuş, İSTANBUL'DAKİ CHP'Lİ BELEDİYELER İÇİN DE ERKAN KARAARSLAN'IN "ÇÖZÜM ORTAĞI"NIN OLDUĞU BELİRTİLİYOR! Şimdi; ilk planda İBBB ve Aydın BŞB'ye görevlendirildiği öne sürülen Haluk Tamgaç'ın, bu belediyelerde güzel işlere imza atamayacağını kim kalkar da iddia edebilir?"

CHP’LİNİN CHP’LİYE ETTİĞİ

Bu yazıda dikkati çeken nedir?

Gürsel Tekin'in "en güvendiği yoldaşlarından olan ve Şişli, Sarıyer, Ataşehir, Beşiktaş belediyelerinde yaptığı güzel işlerle anılan, tarih yazan Dr. Haluk Tamgaç" ibaresi, herhalde! Daha da dikkati çeken ise, överken dalga geçen, "İSTİHBARAT" VEREN BİR NİTELİKTE yazılması bu haberin.

Zaten bu haberden dört gün sonra yayınlanan başka bir haberin başlığı (ve içeriği) şu:

"Gürsel Tekin'in CHP'li belediyelere "lojistik destek" sağlamak için görevlendirdiği Haluk Tamgaç'a İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'den soruşturma açtı!

- Haberimizin ardından başlatılan soruşturmanın tesadüf olmadığı belirtiliyor! Bir dizi İstanbul'daki CHP'li belediyelere Erkan Karaarslan soruşturmaları başlatılırken; Haluk Tamgaç ve Erkan Karaarslan ilişkisinin de açığa düşeceği kaynaklarımız tarafından ifade ediliyor. Aydın BŞB, dün (15 Temmuz 2016 öncesi) Erkan Karaarslan konusunda "bu adamdan uzak durun" uyarılarımızı dikkate almamış, Erkan Karaarslan'ın belediye yönetiminde iliklerine kadar kadroşlaşmasının önünü açmıştı! Açıkçası, ERKAN KARAARSLAN SARIYER BELEDİYESİNDEN SONRA 2. ÜSSÜNÜ AYDIN BŞB'DE KURUYORDU!  Hafta başında yayınladığımız içinde Haluk Tamgaç geçen Gürsel Tekin haberimiz; Aydın BŞB'yi ne denli uyarabilmiştir orasını bilemiyoruz ama, canları ikinci bir Erkan Karaarslan vakıası daha yaşamak istiyorsa, bizim de yapacağımız pek bir şeyin olmadığını belirtir, Allah köylerine kasaba versin der geçeriz!"

Dikkat ederseniz, "gündem35"in imzasız haberlerinde neredeyse HERŞEY İMA İLE anlatılmış, ne anlatmış deseniz elle tutulur bir şey yok ama, "istihbarat izi" olarak çok şey var. Yazıda ihtar çekilen Aydın Büyükşehir Belediyesi başkanı kim? Özlem Çerçioğlu. ÖZLEM ÇERÇİOĞLU, 6 Kasım 2018 tarihinde Aydın 1. Noterliği eliyle MUSTAFA LEVENT GÖKTAŞ'ı avukatı olarak atamış. Göktaş kim diye de yazmayalım artık.

Biraz karıştı gibi değil mi mesele. Olabilir. "Başlıklar" halinde bakın, isimleri kontrol edin, aklınızda tutun, detaylara "şimdilik" takılmayın, aslında pek karışık değil; karıştıran, karıştı gibi gözüken şey, "bağlantılar"...

Biraz daha karışsın o halde; bakın aslında kaba hatlarıyla geçtiğim şu "bağlantılar yumağı", ülkemizde gerçekleşen polis operasyonları, çıkan haberler ve birtakım iddiaların hiç de göründüğü gibi olmadığını, milleti enayi yerine koymada mahir bir kaynak olan ve "talebanı" eliyle de halen operasyon çeken tipin "kime yaradı?" kolaycı "analiz (!!!)" usulünün niçin bir an önce kanalizasyona atılması gerektiğinin de işaretini veriyor.

İMAMOĞLU’NDAN SUÇ DUYURUSU

Özlem Çerçioğlu'ndan bahsettik. CHP içinden yayın yapan bazı yayın organlarında, "gündemotuzbeş" gibi, hem onun hem "Fetö belediyeler imamı"nın hem de Baransu'nun "kaynağı" olduğunu açıkladığı Yarkardaş-Hacır-Tekin-Tamgaç "bağlantısının", gazetelere ufak ufak düşmeye başlayan iddialara rağmen "istihbarat ipuçları" ile dolu haberlere konu olduğundan bahsettik.

Gelelim "biraz daha karıştıralım" mevzuuna.

Ekrem İmamoğlu'nun "suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “görevi kötüye kullanma” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” iddialarıyla bazı bakanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu öğrendik 2021 yılının Aralık ayında; dilekçeyi görmedik, "patron" olmayan Barış'lardan Pehlivan olanın bir yazısında geçen içeriğine dair bilgilerden haberdarız sadece. 

Buna göre "FETÖ belediyeler imamı" olan Erkan Karaaaslan üzerinden bir "kurgu" tezgahlanmış. Pehlivan'ın iddiasına göre, müstefi mi, affını isteyen mi olduğu karışık şimdi tarım bakanı eskisi olan Bekir Pakdemirli, Karaaslan tutuklandıktan sonra 2020 yılının Mart ayında avukatıyla İzmir'de görüşmüş, "EKREM İMAMOĞLU VE ÖZLEM ÇERÇİOĞLU ALEYHİNE İFADE VERMESİ; BUNUN KARŞILIĞINDA TAHLİYE EDİLEBİLECEĞİ"ni söylemiş.

"- Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu başta olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini veya FETÖ ile ilişkilerini anlatırsa karşılığında aynı gün içinde tahliye, ilk celsede beraat, onlarca milyon liralık sermayesi olan iş imkânları vaat ediliyordu. İsterse gizli tanık olarak da anlatabilirdi.  Kabul etmedi. Seçimlerden sonra da sessiz sedasız tahliye edildi."

Bunlar iddia tabii ki.

Bekir Pakdemirli bu görüşmeyi o cümlelerin ihtiva ettiği şekilde yaptı mı yapmadı mı, bizi, en azından beni pek ilgilendirmiyor, "iddia" çünkü, belki de mahkemelik iddia"; fakat bu “iddia”yı CHP İÇİNDEKİ BİR GRUP TARAFINDAN SIZDIRILAN EVRAK ÜZERİNDEN BAŞLAYAN "CHP BELEDİYELERİNE OPERASYONLAR" SÜRECİNİN belki de bakan eskisi Pakdemirli'nin ismi de karıştırılarak AK PARTİ ÜZERİNE YIKILMASI olarak görmek daha mümkün.

Pas atıldıysa, vurmamak olmaz!

CHP içindeki bir grubun, yine CHP içindeki bir gruba dair sızdırdığı doğru veya yanlış veyahut kısmen doğru evrak ve "istihbari ipucu" nitelikli yazılar ortadayken, böyle bir pas havada süzülürken, gol için harekete geçmek yani soruşturma başlatmak gayet makuldür. Soruşturma açılmazsa esas kabahat zaten! Böyle bir pas atılmışken, “CHP'NİN KENDİ İÇ SAVAŞI”nda yer alan bir grubun içinde yer aldığı "iddia" edilen bir tutuklunun avukatının, bir bakan ile kimin talebi olduğu belirsiz bir görüşme yaptığı "iddiası", görüşmede şunlar bunlar konuşuldu "iddiası", ispatlanmadıkça yerde kalmaya mahkumdur herhalde. Velevki görüşme oldu, "yargıya müdahale etmemiz mümkün değil, bildiklerini açıklarsa, pişmanlık maddesi uygulanır, çok az ceza ile veya cezasızlık ile dışarıya çıkar tavsiyesini verdim" derse bakan Pakdemirli, bunun tersini ispat da zordur!

“Kime yaradı?” diye mahirce “analiz usulünü” millete “itekleyen” gibi bakıldığında, CHP belediyelerine operasyon yapılıyor, yapan içişleri, yani hükümet, o halde hükümete, onun bakanlık eliyle “kayyum” atayarak kazanamadıkları belediyeleri ele geçirme operasyonu bu DEMENİN NE BÜYÜK YANLIŞ ve hatta OLTAYA GELMEK olduğu anlaşılmıştır, herhalde.

Zannımca, Mehmet Baransu'nun Ataşehir Belediyesi haberinin kaynakları hakkında yaptığı açıklama üzerinden "dökümünü" yaptığım uzun ve karışık gibi gözüken isimler ve "bağlantılar" hakkında anlaşılmayacak bir şey yok; gayesi de belli: CHP'Lİ BİR GRUP, CHP'Lİ BAŞKA BİR GRUBU "İSPİYONLAMIŞ!"

Peki niye?

Ortada bir suç veya iddia varsa, failer ortaya çıkarılmakla beraber "gerekçeler" de berrak bir şekilde tespit edilmelidir, "suçun/iddianın sebebi" anlaşılmadan "suç/iddia" anlaşılamaz çünkü. Baransu'nun 2012 temasını/yazısını milat olarak alırsak, kuvvetle muhtemel kaydıyla söylemek gerekirse, HÜKÜMET ETME KABİLİYETLERİ OLMADIĞINI GÖREN GRUBUN, BELEDİYELERDE DİĞER PARTİ İÇİ GRUPLARA KARŞI HAKİMİYET KURMA MÜCADELESİ demek mümkün. Gürsel Tekin'in "belediyeler ile yakınlığı" ve Baransu'nun haberine karşı CHP "yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı" Gökhan Günaydın'ın "FETÖ kaynaklı haber" demesi de bunun bir işareti olarak görülmeli.

Bu anlattığım, operasyona dönüşen sadece bir gazete haberinin “arkaplanı”nda dönen fırıldağı gösteriyor. CHP içinden birileri CHP içinden birilerine “yolsuz” veya “FETÖ’cü” diyerek operasyon çekiyor, birileri de faili başka olarak gösterip hedef saptırıyor görüldüğü gibi. Ya basına düşen diğer “büyük” haberlerin arka planında ne vardır, onu da düşünmek gerekir. Veya hükümet, Cumhur İttifakı hakkında çıkan birtakım haberler acaba “görüldüğü gibi” muhaliflerin eseri haberler midir yoksa arkasında Cumhur İttifakı içinde yer lan partilerin kendi iç çekişmelerinin, kendi parti içi menfaatlerinin, başkalarına, “patron ve sevgili eşi” gibi/türü “kaynaklar” üzerinden İSPİYON EDİLMESİNİN eseri midir?

Zannımca bunlar da hem “seçim sath-ı mail”ine girdiğimiz bugünlerde hem de –neticesi ne olursa olsun- seçimden sonra tek tek gün yüzüne çıkacaktır.

Demem o ki, “oltaya gelmeyin!” Eğimli arazide yürüyoruz, adımlarınıza ve “duygularınıza” dikkat edin!

Notlar:

https://www.yeniakit.com.tr/haber/yolsuzluk-var-diyene-dayak-94882.html

https://www.davalarvegercekler.net/yazilar/atasehir-belediyesi-haberimin-haber-kaynagi

https://www.gundemotuzbes.com/ve-gursel-tekin-yeniden-aktif-siyaset-dedi-haluk-tamgac-i-ibbb-ve-aydin-bsb-ye-lojistik-destek-icin-surdu/70617/

https://www.gundemotuzbes.com/gursel-tekin-in-chp-li-belediyelere-lojistik-destek-saglamak-icin-gorevlendirdigi-haluk-tamgac-a-istanbul-cumhuriyet-bassavciligi-feto-den-sorusturma-acti/70940/

https://www.sisligazetesi.com.tr/tamgac-emir-sarigul-soforunu-meclise-aldi-21495h.htm

https://www.yeniasir.com.tr/ege/aydin/2022/08/02/ozlem-cercioglu-firari-goktasa-vekalet-vermis

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-pehlivan/chpye-operasyonun-kodlari-1896424

https://www.hukukmedeniyeti.org/sathi-mail/nedir/