BM, 2003 yılında ABD öncülüğündeki işgalin Saddam Hüseyin'i devirmesinin ardından kurulan Irak siyasi misyonunu sona erdirmek için oy kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, oybirliğiyle Irak'taki BM siyasi misyonunun 2025 yılı sonunda ülkeden ayrılmasına karar verdi.

Misyon, Saddam Hüseyin'i deviren ABD öncülüğündeki işgalin ardından 2003 yılında Irak'ta yeniden inşa çabalarını koordine etmek için kurulmuştu.

Irak hükümeti 8 Mayıs'ta Konsey'e gönderdiği bir mektupla misyonun 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmasını istedi.

Karar, UNAMI olarak bilinen Irak'taki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu'nun görev süresini, tüm çalışmalarının sona ereceği 31 Aralık 2025 tarihine kadar 19 ay daha uzatıyor.

ABD’nin Irak’a yaptığı katliam ile bozulan Irak’a yine ABD eliyle sözde reform yapılıyor. Misyonun kapatılması için kabul edilen kararda, Irak'ın yolsuzlukla mücadele, insan haklarına saygı ve insan haklarının korunması, halka temel hizmetlerin ulaştırılması, istihdam yaratılması ve ekonominin çeşitlendirilmesine yönelik reform çabalarına destek ifade ediliyor.

Yaklaşık 2,500 işgalci ABD askeri, büyük ölçüde Bağdat ve kuzeydeki askeri tesislerde olmak üzere ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda.

ABD Büyükelçi Yardımcısı Robert Wood kararın kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Wood, “Hepimiz Irak'ın son yıllarda önemli ölçüde değiştiğinin ve UNAMI'nin misyonunun güvenli, istikrarlı ve egemen bir Irak'ı teşvik etme taahhüdümüzün bir parçası olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğinin farkındayız.” dedi.

Yahudilerin yaraladığı 50 Gazzeli çocuk Kolombiya'da tedavi görecek Yahudilerin yaraladığı 50 Gazzeli çocuk Kolombiya'da tedavi görecek

Kararda ayrıca UNAMI'nin ülke içinde yerinden edilmiş Iraklıların ve Suriye'dekilerin geri dönüşüne, sağlık ve diğer hizmetlerin sağlanmasına ve ekonomik kalkınmaya yardımcı olması gerektiği belirtiliyor.

Sözde IŞİD ile mücadele edilecek

ABD'nin desteklediği kararda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten 31 Aralık 2024'e kadar Irak hükümetiyle istişare halinde bir “geçiş ve tasfiye planı” hazırlaması isteniyor.

Konsey, Irak'ın IŞİD ve El Kaide yanlıları ve onlara bağlı gruplarla devam eden mücadelesi de dâhil olmak üzere istikrar çabalarını desteklediğini açıkladı.