Kosova: Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunu bu yıl yapacağız

Kosova, bu yıl Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik için başvuracaklarını açıkladı.

Dünya 16.09.2022, 10:34
Kosova: Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunu bu yıl yapacağız

Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, “Bu sene başvuracağız. Ayrıca uluslararası ortaklarımıza da bu yıl başvuru yapmayı hedeflediğimizi söyledik. AB adaylığı statüsünden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Gervalla-Schwarz, halkın yüzde 90’ının AB ve NATO üyeliği taraftarı olduğunu ve bunları “Avrupa’da bir gelecek için tek yol olarak gördüğünü” belirtti.

Bakan, Kosova’nın bölgede lider bir demokrasi olduğunu ve diğer ülkelerden daha farklı bir muamele görmemesi gerektiğini söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise salı günü yaptığı açıklamada, Brüksel’in Kosova’yı tanımaları için kendilerine baskı yaptığını, bunu AB üyelik sürecinin ön koşulu olarak sunduklarını belirtmişti.

Öte yandan Vucic, görevde kaldığı sürece böyle bir hamle yapmayı planlamadığını ifade etmişti.

Kosova’nın bağımsızlığı

Kosova’da ABD destekli hükümet, 2008’de tek taraflı olarak Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmişti. Sırbistan ise ülkenin bağımsızlığını tanımayarak Kosova’nın kendi topraklarına ait olduğunu savunuyor.

Sırbistan-Kosova gerginliğinde NATO da kilit bir rol oynamıştı. Sırp güçleriyle bağımsızlık yanlısı Kosova Kurtuluş Ordusu arasında 1998’de başlayan çatışmalar, 1999’da NATO’nun 78 gün süren operasyonuyla son bulmuştu.

Şubatta bağımsızlığının 14. yılını kutlayan Kosova, şu ana dek Türkiye, ABD, İsrail ve birçok AB ülkesi de dahil 117 ülke tarafından tanınırken, Rusya, Çin, Ermenistan ve Bosna Hersek gibi ülkelerse bunu reddediyor.

Kosova ve AB arasında 27 Ekim 2015’te imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, 1 Nisan 2016’da yürürlüğe girmişti. Birlikle ülke arasındaki bu ilk kapsamlı anlaşmanın ardından, 2018’de Kosova yurttaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etmesine karar verilmişti.

AB ülkelerinden İspanya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Romanya, Slovakya ve Yunanistan’ın bağımsızlığını tanımadığı Kosova, başvurusu onaylanırsa “aday ülke” statüsünü kazanacak.

Kaynak: Independent, AA

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü