MI6: Çin ve Rusya bizi geçiyor

İngiliz dış istihbarat servisi MI6’in Başkanı Richard Moore, Rusya ve Çin’in yapay zeka, kuantum bilgisayar programcılığı ve sentetik biyolojiye yatırım yaptığını ve bu alanlarda çok geliştiklerini belirtti.

Dünya 01.12.2021, 12:45
MI6: Çin ve Rusya bizi geçiyor

İngiliz dış istihbarat servisi MI6’in Başkanı Richard Moore, Rusya ve Çin’in yapay zeka, kuantum bilgisayar programcılığı ve sentetik biyolojiye yatırım yaptığını ve bu alanlarda çok geliştiklerini belirterek, bunun gelecek 10 yılda jeopolitik alanda önemli bir değişime neden olacağı uyarısında bulundu.

BBC’ye konuşan Moore, İngiltere için en büyük ulusal güvenlik tehditlerini Çin, Rusya, İran ve “uluslararası terörizm” olarak sıraladı. “Dört Büyükler” olarak ifade ettiği bu tehditlerle mücadelenin, istihbarat servislerinin gündeminde birinci madde olması gerektiğini savunan Moore, “Rakiplerimiz yapay zeka, kuantum bilgisayar programcılığı ve sentetik biyolojide gelişmede istekli ve bu alanlara para saçıyorlar. Çünkü bu onları güçlü kılacak” ifadeleri ile uyarıda bulundu.

MI6’in ayakta kalmak için yeni teknolojiye uyum sağlaması gerektiğini vurgulayan Moore, “Kuantum mühendisliği ve biyoloji mühendisliğindeki gelişmeler tüm sektörlerde değişikliğe yol açacak” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü