İşgalci Yahudi kaynakları, “yeraltında 700 kilometreden fazla büyük miktarda tünelden söz edildiğini, bunların çoğunun, özellikle de Gazze Şeridi'nin merkezindeki mülteci kamplarının, kuzeydeki Şucaiyye mahallesinin ve Refah'ın altındakilerin hala çalışır durumda olduğunu" belirtti.

Ayrıca işgalci Yahudi kaynakları, yıkılan Han Yunus tünellerinin onarıldığını ve Hamas tarafından kullanıldığını, bunların arasında onarım ve inşaat için kullanılan bir yeraltı çimento fabrikasının da bulunduğunu bildirdi.

İşgalci Yahudiler pusuya düşüyor

İşgalci Yahudilere göre "Refah'taki tüneller sınıra yakın oldukları için İsrail'e doğrudan tehdit oluşturmaya devam ediyor. Kısmen imha edilenler de dahil olmak üzere tüm tüneller şu anda İsrail Ordusu’nu pusuya düşürmek için kullanılıyor." Yahudi kaynakları, Hamas'ın tünellerinin yüzde 70'ini yok edildiği ya da etkisiz hale getirildiği iddia etmişti fakat kaynaklar, bu rakamın abartılı olduğunu, tünellerin en az yüzde 60'ının hala çalışır durumda olduğunu ve bunları yok etmenin yıllar sürecek bir savaş gerektirdiğini raporladı.

İsrail Ordusu ikiye bölündü

Sahada görev yapan alt rütbeli subaylar haricindeki üst rütbeli subaylar, savaşı durdurmayı ve ateşkesi destekliyor ve Hamas'ın askeri yeteneklerini ortadan kaldırma görevinin devam ettiğini açık bir savaş olduğunu, uzun zaman ve büyük bir savaş çabası gerektirdiğini söylüyor. Alt rütbeli subaylar, Gazze'deki askeri operasyonların Hamas'ı zayıflattığını ve Hamas'ın tugaylarının çoğunun çökertildiğini savunuyor. Ancak İsrail ordusunun lider kadrosu, rehinelerin kurtarılması ya da Hamas'ın siyasi ve askeri kabiliyetlerinin tamamen yok edilmesi gibi savaşın ana ve temel hedeflerine ulaşılamadığını savunuyor. .

İsrail'in Gazze'deki zorla göç politikası travmalara sebep oluyor İsrail'in Gazze'deki zorla göç politikası travmalara sebep oluyor

İsrail ateşkes istiyor

İşgalci devletin askeri yönetim kanadı, savaşı durdurmayı katî bir şekilde destekliyor. İşgalci devletin ordusunun ikiye bölündüğü bu dönemde, üst rütbeli subayların çoğu da alt rütbeli subayların tepkisine rağmen askeri kanadın bu kararını destekliyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk'la yaptığı görüşmede işgalcilerin belirlediği kırmızı çizgilerin korunması koşuluyla Hamas ile esir takası mutabakatına varılmasına hazır olduklarını söyledi. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF)öncelikli olarak Hamas'ın tünel ağını imha etmeye odaklanıyor. Hamas tünel ağını yok etme durumunun uzun bir savaşın mahsulü olduğuna inandıkları için de IDF tarafından ateşkes isteniliyor.

KAYNAK: Şarkul Avsat, İndependent, Euronews